D-8 Ülkeleri Sivil Havacılık Çalışma Grubu Genel Müdürler ve Uzmanlar 10. Toplantısı için geldiği Nevşehir’de AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ekşi, Türkiye’de sivil havacılığın 2003’ten bu yana hızlı şekilde büyüdüğünü söyledi. Büyümenin her yıl yüzde 10-15 seviyesinde gerçekleştiğini aktaran Ekşi, “Bu orana bakıldığında dünya ortalamasının 4 katına eş değer büyüme kaydediyoruz. Bu yıl da bazı sıkıntılara rağmen yüzde 10’un üzerinde büyüme sağladık.” dedi. Ekşi, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da 3 yıl önce sivil havacılık temsilciliğinin kurulduğunu anımsatarak, balon uçuşlarına sınırlama getirdiklerini ve 100 balondan fazlasının uçuşuna izin vermediklerini belirtti. Temsilciliğin çalışmalarıyla balon uçuşlarının düzene girdiğine değinen Ekşi, bu durumdan hem balon işletmeleri hem de turistlerin memnun kaldığını kaydetti. Ekşi, sıcak hava balonlarıyla izlenebilen bölgede bir firmanın zeplin uçurulması yönünde müracaatta bulunduğunu aktardı.

“Turizmi olumlu etkileyecek”

Bir tür hava gemisi olan zeplinin motorlarla hareket ettiğini, sıcak hava balonlarının ise helyum, hidrojen gibi gazlarla uçurulduğunu dile getiren Ekşi, zeplinin olumsuz hava koşullarından daha az etkilenmesinin avantaj olduğuna dikkati çekti. Ekşi, şunları kaydetti: “Bize bir firma müracaat ederek, balonların uçmadığı saatte bölgede 15 kişilik yolcu kapasitesi olan bir zeplini uçurmak istediğini söyledi. Biz de bunu büyük bir memnuniyetle karşıladık. Bununla alakalı çalışmalar sürüyor. Şayet bu gerçekleşirse Kapadokya için başka bir alternatif daha gündeme gelecek. Dolayısıyla 24 saat Kapadokya üzerinde uçuş yapılabilecek. Bu da bölgenin turizm potansiyelini çok daha artıracak demektir. Bu yöndeki çalışmalar hızla ilerliyor.”

“Kapadokya için büyük bir açılım olacak”

Ekşi, zeplini Almanya’dan getirecek yerli firmanın İstanbul için de başvuruda bulunduğunu aktararak, “Firma, zeplinle uçuşları İstanbul’da tarihi yarımada üzerinde, Nevşehir’de ise Kapadokya bölgesinde yapmayı planlıyor. Kapadokya’da bu gerçekleşirse yağmur, kar ve rüzgar nedeniyle turistler balona binemeden geri dönmek zorunda kalmayacak. Gerçekleşirse Kapadokya için büyük bir açılım olacak.” ifadelerini kullandı. Kapadokya ve İstanbul’da zeplin uçuşları için görüşmelerde sona gelindiğini dile getiren Ekşi, şu bilgileri verdi: “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne gelen talep doğrultusunda biz de İstanbul için çalışma yaptık. İstanbul’da olabilirliğini Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile belirli bir noktaya getirdik. İstanbul’da zeplin uçuşu olabilecek gibi gözüküyor. Kapadokya için de gürültü seviyesinin belirlenmesi amacıyla Anıtlar Yüksek Kurulundan onay bekleniyor. Ses ölçümlerinin izin verilen sınırın altında olması gerekiyor ve bunu firmaya bildirdik. Sıcak hava balonu 10 knot (1 deniz miline eşit hız birimi) rüzgar şiddetine kadar uçabilirken zeplin 35 knota kadar uçuş gerçekleştirebiliyor.”
(Haber50 – Nevşehir Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.