İsviçre Federal Meclisi’nin alt meclisi olan Ulusal Konsey, 36 Lockheed Martin F-35A savaş uçağı siparişini onayladı. 

Satın almayla ilgili bir referandum düzenlemeye  çalışan bazı milletvekillerinin muhalefetine rağmen, konsey üyeleri 67’ye karşı 128 oyla yeşil ışık yaktı. 

Liberaller (FDP) partisinden Jacqueline de Quattro, ” Amerikan F-35A , İsviçre için doğru uçak. En ucuz uçak, teknolojik açıdan en iyisi.” dedi.

Parlamentonun üst kanadı olan Devlet Konseyi’nin de Haziran 2022’de onayını gösterdiği göz önüne alındığında , federal hükümet artık sözleşmeleri imzalamaya devam edebilir. 

İsviçre Federal Konseyi, McDonnell Douglas F/A-18C/D Hornets’in ve İsviçre Hava Kuvvetleri’nin kalan birkaç Northrop F-5E/F Tiger II antikasının yerini almak üzere 36 F-35 satın alacak.  

Bir başka oylamada, Ulusal Konsey, ilk F-35’in 2025’te İsviçre Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesinden önce F-5’lerin hizmet dışı bırakılması önerisini reddetti. Böylece 25 uçak, eğitim misyonları gibi sınırlı operasyonları gerçekleştirmeye devam edecek. 

Referandum yok 

Sosyalist Parti ve Yeşiller adlı iki siyasi partinin yanı sıra lobi örgütü ‘Ordusuz İsviçre Grubu’ (GSsA) tarafından başlatılan “Stop F-35 derneği” , aktif olarak bir “popüler inisiyatifi” geliştirmek kampanya yürütüyordu. Amaç ise Referandum modeli ‒kararda. 

Ağustos 2022’de İsviçre vatandaşlarından toplanan 100.000 imzayı dosyaladılar. Ancak bir haftadan kısa bir süre sonra, Federal Sivil Koruma Dairesi (DDPS), ABD ile üzerinde anlaşmaya vardığı anlaşmanın süresi dolmadan önce bir halk oylaması düzenlemek için zamanının olmadığını söyledi.   

ABD ile siparişle ilgili sözleşmelerin 31 Mart 2023’ten önce imzalanması gerekiyor. Siparişin fiyatı 5 milyar İsviçre Frangı (5,4 milyar dolar) olarak belirlendi.   

Dernek İsviçre Parlamentosu üyelerini sözleşmenin imzalanması için son tarihi reddetmeye çağırdı ama bu hiçbir işe yaramadı.  

Oylamanın ardından Stop F-35, Ulusal Konseyin halk haklarını görmezden geldiğini ve “doğrudan demokrasiyi terk ettiğini” söylediği bir bildiri yayınladı. 

İsviçre Sosyalist Partisi’nden Pierre-Alain Fridez, “Mutlaka yapılması gereken büyük bir tartışmayı önlüyoruz. Bu konuda halk karar vermeli” dedi. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.