Pegasus Hava Yolları’nın Air Berlin Türkiye projesi kapsamında Alman Air Berlin’e devir ettiği İzmir Hava Yolları (İzAir) hisselerinin geri alınması sürecinde onaylar alındı.

Pegasus Hava Yolları’ndan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Rekabet Kurulu’ndan gerekli izinlerin alındığı yüzde 29,51’lik hissenin devrinin 30 Haziran’a kadar tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Devir işlemi ile İzmir Hava Yolları’ndaki (İzAir)  Pegasus Hava Yolları’nın payı yüzde 98,63 olacak.

Pegasus Hava Yolları’ndan Yapılan Açıklama

8 Mart 2017 tarihli Özel Durum Açıklaması ile Air Berlin plc’ye ait (“Air Berlin”) IHY İzmir Havayolları Anonim Şirketi (“İzAir”) sermayesinin %29,51’ine tekabül eden toplam 1.755.683.263 adet (A), (B) ve (C) Grubu payın 1,2 milyon Avro alım bedeli karşılığında Şirketimiz tarafından devralınması konusunda anlaşma sağlandığı ve işlemin gerekli izinlerin alınmasına tabi olarak gerçekleştirileceği duyurulmuştur. 8 Haziran 2017 tarihi itibarıyla işlem için gerekli T.C. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Rekabet Kurulu izinleri tamamlanmış olup pay devrinin mümkün olan en kısa sürede ve her halükârda 30 Haziran 2017 tarihinde kadar tamamlanması hedeflenmektedir. İşlem neticesinde Şirketimiz ile Air Berlin arasında İzAir’deki ortaklığa ve detayları Şirketimizin 26 Nisan 2013 tarihli pay izahnamesinde yer alan “Air Berlin Türkiye Projesi”ne yönelik anlaşmalar nihai olarak sona erecek ve Şirketimizin İzAir’deki pay sahipliği oranı %98,63’e yükselecektir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.