Kabin emniyeti, operasyonel emniyeti etkileyen kilit bir alan. Tarihsel olarak kabin ekibinin emniyet rolü, kaza sonrası tahliyelerle sınırlı olarak görülüyordu. Bu kabin ekibinin önemli ve temel bir görevi olmaya devam etse de, bugün kabin ekibinin emniyet rolü çok daha ileri gidiyor.

Kabin ekibi, normal, anormal ve acil durumlarda emniyetli, etkili ve verimli operasyonlara katkıda bulunur. Uçak içi yangınlar, asi yolcular, basınç düşürme ve türbülans gibi olaylar dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) ciddi olayların ve kazaların önlenmesinde önemli bir rol oynarlar. Bu nedenle IATA, kabin emniyetine odaklanır ve kabin operasyonlarının her alanında güvenliği sağlamak için standartlar ve önerilen uygulamalar geliştirmeye devam eder.

IATA’nın Kabin Operasyonları Emniyet Kılavuzu, sektördeki en iyi uygulamalar, örnek politikalar ve prosedürlerin yanı sıra, emniyetli ve verimli kabin operasyonlarının sağlanmasına ilişkin ICAO’nun Ek 6’sı gibi önerilen uygulamalar ve düzenlemeler için merkezi bir referans kaynağı sağlıyor.

Bu kabin operasyonları kılavuzu, havayolu yönetiminin kurumsal politikalarını, prosedürlerini ve kabin ekibi için eğitim programlarını oluştururken kullanmaları için değerli ölçütler içerir.

Kabin Operasyonları Emniyet Kılavuzunun içinde neler var?

IATA, küresel emniyet standartlarını yükseltmek ve en iyi uygulamaların uygulanmasını teşvik etmek için operatörler, üreticiler ve diğer endüstri ortaklarıyla birlikte çalışır. Kılavuz, büyük ölçüde, operatörlerin ve devlet organlarının girdileriyle havayolu uzmanlarından oluşan IATA Kabin Operasyonları Emniyet Görev Gücü tarafından geliştirilmiştir. Bu IATA kılavuzu aşağıdaki temel konuları kapsayacaktır: Kabin tasarımı ve işletimi, Ekipman, Prosedürler, Mürettebat eğitimi, İnsan performansı ve Yolcu yönetimi. Daha spesifik olarak aşağıdakilerle ilgili bilgi bulacaksınız:

 • Emniyet Yönetimi (Kabin Operasyonlarında Emniyet Yönetimi (SMS), SMS Eğitimi, Emniyet Risk Yönetimi, Emniyet Raporlama, Pandemi bir halk sağlığı acil durumu sırasında kabin operasyonları)
 • Yorgunluk Risk Yönetimi (Yorgunluk Risk Yönetim Sistemi (FRMS), Kabin Ekibi Yorulma)
 • Kabin Ekibi (Kabin Ekibi Tıbbi Standartları, Ekip Kaynak Yönetimi (CRM), Tehdit ve Hata Yönetimi (TEM), Kabin Ekibi Eğitimi)
 • İletişim (Komuta Zinciri, Sinyaller ve Komutlar, Kabin Ekibi İletişimi)
 • Operatör Politikaları (Uçak İçi Eğlence (IFE) Sistemleri, El Bagajı, Yolcu Kabininde Evcil Hayvanlar)
 • Özel Kategori Yolcuların Taşınması (Sürgün Edilenler, Mahpuslar, Gözaltında ve İdari Kontrol Altındaki Kişiler, Refakatsiı Küçükler, Engelli Yolcular (PWD))
 • Güvenlik Ekipmanları ve Sistemleri (Ön Uçuş Kontrolleri, Acil Durum Bulucu vericileri, Can Yelekleri/Ceketleri ve Yüzdürme Cihazları, Yolcu Güvenliği Bilgi Kartları, Portatif Oksijen Şişeleri, Uçak kapısı güvenliği)
 • Uçuşa Hazırlık Prosedürleri (Uçuş Öncesi, Kalkış, Uçuş İçi, İniş ve İniş, Varış )
 • Anormal ve Acil Durum Prosedürleri (Acil Durumların Yönetimi, Kabin Basınçlandırma, Acil Tahliyeler)
 • Güvenlik (Uçakta Bulunan Şüpheli Eşyalar, Asi Yolcular, Hırsızlık)
 • Uçakta Sağlık ve Tıbbi Bakım (Uçuş sırasında ek oksijene ihtiyaç duyabilecek yolcuların gözetimi, acil durum Ekipman ve Malzemeleri)
 • Gıda ve Hijyen (Gıda Emniyeti, Alerjen Yönetimi)

Kabin Güvenliği İşlemleri Kılavuzu’ndaki yenilikler neler?

En son revizyon, mevcut prosedürlerde güncellemeler ve aşağıdakiler için yeni rehberlik sağlıyor;

 • Kabin Güvenliği ile ilgili olaylar ve raporlar için kök neden analizi
 • Diğer IATA faaliyetleriyle uyum sağlamak için erişilebilirlik ve engelli yolcular
 • IOSA ile uyum sağlamak için hesap verebilirlik ve yetki tanımları
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.