The first Boeing 737 MAX 9 airplane is pictured during its rollout for media at the Boeing factory in Renton, Washington on March 7, 2017. / AFP PHOTO / Jason Redmond (Photo credit should read JASON REDMOND/AFP via Getty Images)

Transport Canada, Boeing 737 MAX’ın test uçuşlarına başladı ve 27 Ağustos 2020’de serinin ilk uçuşunu tamamladı. Kanadalı düzenleyici, Boeing tarafından önerilen uçakta yapılan değişikliklere ilişkin bağımsız incelemesini sunan ilk yabancı otorite oldu.

Transport Canada, uçuş değerlendirmelerinin Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık Dairesi (FAA) tarafından tamamlanmasından yaklaşık iki ay sonra artık MAX için kendi emniyet yükseltme kontrollerini gerçekleştiriyor. Kanada otoritesi, test uçuşunu 1 Haziran 2020’de FAA’nın test uçuşunda kullandığı aynı uçakla gerçekleştirdi. Flight Aware verilerine göre uçuş, yerel saatle 08:45 civarında Moses Lake’ten (MWH) kalkışla başladı.

FlightRadar24.com kayıtlarında göründüğü gibi, performansın ilk altı dakikasında uçak 15.300 ft’e kadar tırmanırken, tırmanma hızı dakikada 2.500 ft’e ulaştı. Uçuşun başlangıcında uçağın kalkıştan hemen sonra sola döndüğü ve ardından ani bir sağa dönüş yaptığı görüldü. Genel olarak, uçak, uçuşun ilk 12 dakikası içinde bir dizi keskin dönüşler yaptı. Ancak alçalma daha yumuşak bir açıyla gerçekleştirildi.

Piste yaklaştıktan sonra, uçak pas geçerek önceden planlandığı şekilde (uçuş BOE701 olarak isimlendirilmiştir) Seattle’a (BFI) inişi tamamladı. MAX’ın ilk test uçuşu 40 dakika sürdü.

Bloomberg’in daha önce verdiği bilgiye göre Transport Canada yetkilileri Boeing 737 MAX’ın test uçuşunun Vancouver’dan Seattle’a uçularak yapılması bekleniyordu. Uçuş testlerinin Amerika Birleşik Devletleri hava sahasında yapılması gerekiyordu ve ardından uçağın Vancouver’a geri dönmesi gerekiyordu. COVID-19 ile ilgili devam eden halk sağlığı durumu nedeniyle, Kanada düzenleyici test planını değiştirdi.

26 Temmuz 2020’nin başlarında, American Airlines Başkanı Robert Isom, FAA’nın Boeing 737 MAX’ı Ekim ayında yeniden sertifikalandırmasının ve jeti Aralık 2020’de hizmete sokmasının beklendiğini belirtmişti. Tahminen ABD, Boeing 737 MAX’ın gökyüzüne dönmesine izin veren ilk ülke olacaktır.

Kanada otoritesi tarafından gerçekleştirilen test uçuşuna ait şu ana kadar negatif bir bilgilendirmede bulunulmaması test uçuşlarının taleplere ve gerekliliklere uygun devam ettiğini göstermektedir. Şimdi sıra EASA’nın gerçekleştireceği test uçuşuna geldi ve kısa süre içinde bu uçuşunda gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.