Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Muhammetkaly Abulgaziev, uçağın pilot hatası nedeniyle düştüğünü iddia etti.

İlk tespitlere göre ACT Havayolları’na ait B747 tipi kargo uçağının elverişsiz hava şartları sebebiyle inişe geçtiği sırada düştüğü  duyurulmuştu. Arama kurtarma çalışmalarına binden fazla görevli katılırken, olayda yaralanan 15 kişinin hastaneye sevk edildi.

Öte yandan, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Muhammetkaly Abulgaziev, uçağın pilot hatası nedeniyle düştüğünü iddia etti. İddia resmi makamlarca doğrulanmadı.

Kazada  son belirlemelere göre 6’sı çocuk 37 kişi yaşamını yitirdi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, kazanın ardından Çin ziyaretini iptal etti. Atambayev, kazada yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı yayımladı ve kurbanların ailelerine mali yardım yapılacağını duyurdu.

Kazayla ilgili Ulaştırma Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada 2 uzmanın Kırgızistan’a gönderildiği  duyuruldu.
Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

ACT Havayollarına ait HongKong – Kırgızistan Bişkek uçuşunu gerçekleştiren B744 Model Kargo uçağı, Türkiye saati ile 04:20’de Manas Havaalanı’na inişi sırasında, yaşam alanlarının olduğu bir noktaya düşmüştür.

İlk belirlemelere göre uçak mürettebatı olan 4 Türk vatandaşı ile birlikte 30’un üzerinde kişinin hayatını kaybettiği tespit edilmiştir.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan, Kırgızistan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Sayın Jamshit Khalilov’u arayarak konuyla ilgili bilgi almış ve başsağlığı mesajlarını iletmiştir. Ayrıca kazanın incelenmesine ilişkin her türlü desteği vereceklerini belirtmiştir.

Bu kapsamda Bakanlığımıza bağlı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu’ndan 2 uzman konuyla ilgili Kırgızistan’a gitmek üzere görevlendirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.