16 Ocak 2017 tarihinde Bişkek yakınlarına düşen B747-400F tipi  kargo uçağı kazasını incelemek üzere oluşturulan  komisyonda, Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Muhammetkalıy Abulgaziyev, hükümet temsilcileri ve  ACT Havayolları Genel Müdürü Celal Karabaş  başkanlığındaki ACT Havayolları temsilcileri bir araya geldi.

Toplantıda, meydana gelen kaza ve  sonrasında yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Abulgaziyev, “Bugüne kadar, uçak kazasında etkilenen tüm vatandaşlarımıza tıbbi yardım sağlandığını, evlerinden olan  vatandaşların geçici olarak otellere yerleştirildiğini ” ifade  etti.

İlgili resim

Maddi tazminat sorunu ele alındı

Toplantıda, ACT Havayolları temsilcileri, maddi tazminat sorununu çözmeye, ailelerini ya da aileden birini kaybeden çocuklara psikolojik yardım sağlamaya, ayrıca çocukların eğitimi ile ilgili sorunların ve diğer  maliyetlerin sorumluluğunu yüklenmeye hazır olduklarını  vurgularken, ACT Havayolları Genel Müdürü Celal Karabaş, komisyona  Hong Kong-Bişkek-İstanbul seferi yapan Boeing 747 uçağının kargo içeriği hakkında  açıklamalarda bulundu

Karabaş, söz konusu uçağının kazadan önce, belirtilen rota ve destinasyona göre birçok kez seferler düzenlendiğini kaydetti. Düşen uçağın, önceki seferlerde olduğu gibi Manas Uluslararası Havalimanı’na yakıt ikmali ve mürettebat değişimi için indiğinin altını çizen  Karabaş, uçaktaki kargonun Bişkek’e boşaltılmasının amaçlanmadığını  vurguladı.

Öte yandan, kaza kurbanlarının acil ihtiyaçları için yaklaşık olarak 50 milyon dolarında özel bir oluşturuldu.

KARGO YÜKÜ İLE İLGİLİ İDDİALAR YALANLANDI 

Kırgız medyasında çıkan  haberlere göre, 26 Ocak’ta  küçük bir grup Bişkek’teki Türk Büyükelçiliği önünde  protesto gösterisinde bulunarak, uçaktaki kargo yükünün içeriğini öğrenmek istediklerini ifade ederken, 18 Ocak’ta  da  başka bir ACT  kargo uçağının yüklerini Manas’a havalimanına  boşalttığını iddia etti.

Kırgızistan Devlet Güvenlik Komitesi, iddiaları yalanlarken, Manas uluslararası havaalanında yakıt ikmali ve mürettebat değişimi için inişe geçtiği sıradan düşen uçağın rotası olarak  Hong Kong – Bişkek -İstanbul  planlandığı  açıklandı.

16 Ocak pazartesi günü  yerel saatle 07.17’de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek yakınlarına düşen uçakta, dördü Türk mürettebat dahil 39 kişi hayatını kaybetti.MyCargo (ACT) Havayolları’na ait  747-400F tipi kargo uçağı Hong-Kong’dan İstanbul’a uçuyordu ve Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e yakıt ikmali  ve personel değişimi için inişi planlanmıştı.

Uçak, Manas Uluslararası Havaalanı’nda yoğun sis altında inişe geçtiği sırada  havalimanı pistinden 1,5-2 km uzaklıktaki Daça-Suu köyündeki evlerin üzerine düştü. Kazadan sonra 27 konut zarar gördü ya da kullanılamaz hale geldi. Daça-Suu köyü, Manas Havalimanı’nın batı tarafında yer alıyor.Köyde 425 evde yaklaşık 270 aile yaşıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.