Home Sivil Havacılık Kişinev Havalimanı bir Fransız şirketinin yönetimine devredilebilir

Kişinev Havalimanı bir Fransız şirketinin yönetimine devredilebilir

0

Moldova Altyapı Bakanı Andrei Spinu, Havalimanının 200-300 milyon Euro tutarında yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Moldovalı yetkililer 2023  başında devlet (kamu) işletmesine geçen Kişinev Uluslararası Havalimanı’nın yeniden yabancı bir şirketin yönetimine devredilebileceği belirtiliyor.

Söz konusu şirketin Türk havalimanı işletmecisi “TAV Havalimanları”nın %46,12 hissesine sahip Groupe ADP olabileceği tahmin ediliyor

Bakan Spynu “Havalimanının 200-300 milyon Avro tutarında yatırıma ihtiyacı var ve mevcut altyapının sonuna kadar çalışması nedeniyle yeni terminal inşaatı, pistlerin onarımı, otoparklar için yakın gelecekte havalimanına yatırım yapılması gerekiyor. Devletin bu kadar parası yok ve biz en iyi yatırım çözümünü, stratejik bir ortağı arıyoruz. Gelecek hafta tanınmış bir Fransız şirketi, havalimanını ziyaret etmek için Kişinev’e gelecek.” dedi

Ne olmuştu?
2013 yılında Kişinev havalimanı 49 yıllığına Rus konsorsiyumu Avia Invest’e devredildi. Anlaşma, şu anda Moldova’nın başkanı olan Maia Sandu’nun da üyesi olduğu Iurie Leanca hükümeti altında gerçekleşti. Şirket, 244 milyon Avro yatırım yapmayı, havalimanındaki transit yolcu trafiğini yılda 1,5 milyon kişi artırmayı ve bunun devlete yıllık 150 milyon Avro gelir getirmeyi planladığını açıkladı. Ancak 2023 başında Hükümet sözleşmesinin feshedilmesine ve havalimanının devlet mülkiyetine iade edilmesine karar verdi. Ortaya çıkan zararı telafi etmek amacıyla, Avia Invest’in varlıkları ve kayıtlı sermayesinin yanı sıra yurt dışında bulunanlar da dahil olmak üzere sanıkların varlıklarına toplam yaklaşık 189 milyon lei (10,5 milyon $) tutarında el konuldu.

Şirket, mahkeme kararını hukuka aykırı olarak nitelendirdi, uluslararası mahkemede itiraz edeceğini söyledi ve 90 milyon doları aşan yatırımların geri ödenmesini talep etti.

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.