Üç kez Formula 1 şampiyonu olan ve hava yolu şirketleri kurucusu Andreas Nikolaus “Niki” Lauda 70 yaşında hayatını kaybetti.

Formula 1kariyerine 1971’de başlayan ve 1975, 1977 ve 1984 yıllarında sezonu şampiyon olarak kapatan Niki Lauda, yarış kariyerine devam ederken 1979 yılında Lauda Air isimli hava yolu şirketini kurmuştu. Profesyonel pilot lisansı da bulunan Niki Lauda’nın da zaman zaman pilot koltuğunda yer aldığı firma 1985 yılına kadar tarifesiz seferlerle gerçekleştirdiği uçuşlarını sonrasında tarifeli seferlerle genişletti.

2000 yılında Lauda Air’den ayrılan Niki Lauda, 2003 yılında Alman Aero Llyod firmasının Avusturyalı alt markası Aero Lloyd Austria’yı satın alarak havacılık sektörüne geri dönmüştü. Kısaca Niki olarak bilinen Niki Luftfahrt olarak yeniden markalaştırdığı hava yolu bir dönem Air Berlin ile güçlü bir uçuş bağlantısına sahipti. Air Berlin’in finansal sorunları nedeniyle uçuşlarını durdurması sonrasında bağımsız bir şirket olarak yoluna devam eden Niki 13 Aralık 2017’de operasyonlarını durdurmuştu.

Son olarak Laudamotion ile havacılık sektöründe adından söz ettiren Niki Lauda, Ryanair’in bu şirketteki hissesini yüzde 75’e çıkarması ile yönetimdeki söz hakkını kaybetmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.