Polonya’nın eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa, NATO ordularının yakınlarında tehlikeli manevralar gerçekleştiren Rus bombardıman uçaklarını vurma çağrısında bulundu.

Radio Free Europe radyosuna verdiği demeçte Rus Su-24 bombardıman uçaklarının birkaç kez Baltık Denizi’nde bulunan ABD’nin Donald Cook destroyerine çok yakın uçtuğunu hatırlatan Lech Walesa, geminin komutanı olması halinde Rus uçağını düşürebileceğini söyledi.

Bununla birlikte Rus pilotları öldürme çağrısı yapmadığını belirten Walesa, “Uçakların kanatlarını hedef aldırırdım” dedi.

Rusya’dan kaynaklı tehdide verilecek kararlı bir karşılığın aleni askeri çatışmaya yol açmayacağı fikrini paylaşan Lech Walesa, “Hiçbir çatışma çıkmaz. Nasıl çatışma bekleniyor? Kimse çatışma çıkmasını istemiyor, Ruslar da istemiyor. Rusya, hayli pahalıya patlayacağından dolayı olası bir çatışmayı göze alamaz” şeklinde konuştu.

ABD Donanması, Nisan ayında Rus Hava Kuvvetleri’ni provokasyon yapmakla suçladı. Roketsiz olmalarına rağmen Rus bombardıman uçaklarının manevraları ‘tehlikeli ve kışkırtıcı’ olarak nitelendirildi.

Bunun dışında NATO Hava Kuvvetleri jetlerinin 25-30 Nisan tarihileri arasında Baltık Denizi’nde Rus uçakları için 5 kez havalandığı bildirildi.

Aynı ayda ABD Savunma Bakanlığı, Baltık Denizi’nde uluslararası sularda gerçekleşen olayda bir Rus jetinin, bölgede bulunan Amerikan keşif uçağını taciz ettiğini bildirdi. Pentagon sözcülerinden Laura Seal yaptığı açıklamada, “29 Nisan’da Baltık Denizi’nde uluslararası sularda rutin rotasında seyreden bir Amerikan RC-135 uçağı, bir Rus SU-27 savaş uçağı tarafından güvenlik ve profesyonellik kurallarına uymayan bir şekilde taciz edildi” ifadeleri kullanıldı. (QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.