Lufthansa Havayolları filosundaki 14 adet A380 tipi yolcu uçağını Mayıs ayı sonuna kadar uçuşlardan çekti.

Uçaklar Frankfurt ve Münih havalimanlarında park pozisyonuna alındı. Bir aydan bu yana filodaki A380’lerin sadece dördü seferlerini sürdürüyordu.

Lufthansa Grubu, önümüzdeki günlerde çalışanlar için zorunlu izin ve yarı zamanlı (part time) çalışma düzeni planlıyor. Lufthansa, Covis-19 salgını  nedeniyle talep düşüşüne tepki olarak  yurt dışı seferlerini geçici olarak yüzde 50’ye varan oranda azaltmıştı.

Şirket, ” İşe alımların dondurulmasına ek olarak, Lufthansa Grubu çalışanlarına son birkaç hafta içinde gönüllü olarak ücretsiz izin tercihlerini kullanması yolunda teklif getirecek.” Ek yatırım ve projelerde de tasarruf önlemleri de en üst düzeye çıkarılacak.

Bayrak taşıyıcı Lufthansa Hava Yolları başta olmak üzere, Lufthansa Citylinie, Lufthansa Kargo, Eurowings, İsviçre, Avusturya Havayolları, Brussels Airlines olmak üzere toplamda 750 uçaklık bir filosu bulunan Gruba bağlı şirketlerde söz konusu önlemlerin alınacağı bildiriliyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Gruba bağlı şirketlerde geniş gövdeliler dahil yaklaşık 150 uçağın uçuşlardan çekildiği duyurulmuştu.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.