Geçtiğimiz hafta Rum basınına yansıyan ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis’in Şubat’ta yapılacağı öngörülen 5+1 konferansta masaya getirmeyi düşündüğü ‘Maraş’a karşılık Ercan’ı BM gözetiminde uluslararası uçuşlara açma’ teklifinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC ) tarafından reddedildiği öğrenildi.

Kıbrıs Postası gazetesinin haberine göre KKTC tarafı, Maraş’ı BM yönetimine devretmek istememesinden dolayı bu teklifi reddetti. Haberde, ‘Kıbrıs Türk tarafının Maraş’ın statüsünü artık kapalı değil açık olarak değerlendirdiği’, bu nedenle önem açısından doğalgaz konularıyla birlikte andığı ve gaza karşılık bir koz olarak düşündüğü yorumu yapıldı.

Kıbrıs müzakereleri tarihinde üzerinde en çok konuşulan Güven Yaratıcı Önlemlerinden (GYÖ) olan, hatta 15 kez masaya gelip reddedilen teklife göre, Kıbrıs Türk tarafının Maraş kentini BM gözetiminde iade etmesine karşılık, Ercan’ın yine BM gözetiminde uluslararası uçuşlara açılması öngörülüyordu. Teklif, Şubat ayında yapılması düşünülen 5+1 zirvesiyle ilgili çıkan haberlerden sonra Rum basınına yansımış ve bunun müzakere masasına getirileceği iddia edilmişti

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.