Münih Havalimanı iklim hedeflerini hızlandırırken, daha önce belirlediği 2050 hedefi yerine artık 2035 yılına kadar Net Sıfır hedefini hedefliyor. Havalimanı, kontrolü altındaki emisyonlarını en az %90 oranında azaltmayı ve aktif olarak iklim değişikliğini ortadan kaldırmayı planlıyor.

Havalimanın Denetleme Kurulu Başkanı Devlet Bakanı Albert Füracker, sürdürülebilirlik ve iklimin korunmasına olan bağlılıklarını vurgularken, CEO Jost Lammers havacılığın karbondan arındırılmasına katkıda bulunma tutkusunu vurguladı.

Net Sıfır’a ulaşmak için Münih Havalimanı, enerji tedariği, altyapı, binalar ve araç filosu genelinde önlemler uyguluyor ve emisyonları 2016 temeline göre 90.000 tonun üzerinde azaltmayı hedefliyor. Girişimler arasında yenilenebilir doğal gaz kullanımı, fotovoltaiklerin geniş çapta benimsenmesi, yenilenebilir elektriğin satın alınması ve verimlilik için teknik sistemlerin geliştirilmesi yer alıyor.

Çabalar, aydınlatmanın LED’lerle değiştirilmesini, mevcut ve yeni binalarda enerji performansının optimize edilmesini, araç filosunun elektrikli tahriklere geçirilmesini ve havalimanı itfaiye teşkilatları gibi özel araçlar için alternatif yakıtların araştırılmasını kapsıyor.

Üstelik havalimanı, ek karbondioksiti yakalamak ve depolamak için ticari bir ormanı bir “iklim ormanına” dönüştürüyor. Ayrıca karbon gidermeye yönelik diğer projeleri de araştırıyorlar.

Havalimanı yönetimi, doğrudan emisyonların ötesinde, altyapı ve ortak araştırma ve geliştirme projeleri sunarak havayollarının ve kiracıların kendi emisyonlarını azaltmalarına yardımcı oluyor. Ön koşullandırılmış hava sistemleri gibi önlemler, arıza süresi boyunca uçaktan kaynaklanan emisyonları en aza indirmeyi amaçlıyor.

Münih Havalimanı’nın ikili iklim stratejisi, çevre dostu havacılığı teşvik etme taahhüdüyle uyum sağlarken, doğrudan kontrolü dışında emisyonları azaltmaya yönelik girişimleri aktif olarak destekliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.