NASA, Mars’taki minik helikopteri Ingenuity’nin 9. ve “en zorlu” uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

1,8 kilogramlık helikopter, 18 Şubat 2021’de uzay aracı Perseverance’ın karnındaki bölmesinde Kızıl Gezegen’in Jezero isimli kraterine iniş yapmıştı.

O dönemde NASA, minik helikoptere yalnızca 5 uçuş yaptırmayı ve ardından ıskartaya çıkarmayı planlamıştı.

Ancak Ingenuity’nin başarılı geçen uçuş denemeleri sonucunda uzay ajansı, helikopteri ıskartaya çıkarmaktan vazgeçti. Böylece Ingenuity, uçuşlarına hız kesmeden devam etti.

Mars’taki 8. uçuşun ardından NASA, bir sonraki denemede “büyük oynayacaklarını” duyurmuştu. Bunun ardından gözler, Ingenuity’nin 9. uçuşuna çevrilmişti.

Şimdi uzay ajansı, 9. denemenin en yüksek hızlı ve en zorlu uçuş olduğunu duyurdu.

Bu kez Ingenuity, Perseverance’ın çizdiği rotayı izlemek yerine kumlu bir alanda kestirme bir yola saptı. Bu sırada kat edilen mesafe, havada kalma süresi ve hız gibi konularda rekorlar kırmayı başardı.

Yeni denemede saniyede 5 metrelik hıza ulaşan helikopter, aşağıdaki manzarayı görüntülerken 166,4 saniye boyunca havada kaldı.

Aşağıdaki arazi de düz bir zeminle başa çıkabilecek şekilde tasarlanmış helikopterin navigasyon sistemi için ek zorluklar teşkil ediyordu.

Bu uçuş sırasında Ingenuity’nin navigasyon sistemi “arazideki keskin eğimleri ve dalgalanmaları” anlamlandırmaya çalıştı.

Ingenuiity’nin uçuşlarını koordine eden araştırma ekibi de helikopterin düşmesinden endişeleniyordu.

Bu nedenle NASA, 9. denemeyi “Uçuş 1’den bu yana en sinir bozucu uçuş” diye niteledi.

Öte yandan, uzay ajansının yeni duyurusu, helikopterin bu zorlu uçuşun altından başarıyla kalktığını gösteriyor.

Helikopterin navigasyon kamerasıyla kaydettiği bir görüntüyü resmi Twitter hesabından paylaşan NASA, “Mars Helikopteri, Kızıl Gezegen’in sınırlarını zorluyor” açıklamasına yer verdi.

Uzay ajansı 9. uçuşun ayrıntılarını açıkladığı bir diğer duyuruda “Başarılı bir uçuş, bir hava aracının Mars’ın keşfi için yapabileceklerinin güçlü bir kanıtı olacaktır” ifadeleri yer aldı.

NASA, Ingenuity’nin uçuş denemelerinden gelen bulgular ışığında yeni nesil helikopterler geliştirmeyi hedefliyor.

Bu helikopterler mürettebatlı Mars görevlerinde kullanılacak.

Bu görevler sırasında astronotlar için yük taşıma işini üstlenecek ve uçurum, mağara, derin kraterler gibi ulaşılması zor yerleri inceleme görevlerini yerine getirecek.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.