Lukaşenko yönetimindeki Belarus’un sahte bomba ihbarının ardından hava korsanlığı faaliyetleri, dünyanın yoğun tepkisine neden oldu. Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, dün bir açıklama yaparak, Belarus havayollarına ait uçakların, Birleşik Krallık hava sahasına girmesine yasak getirildiğini bildirdi.

AB ülkeleri ve Ukrayna’nın, Belarus’a hava sahasını kapatmasının ardından bir yaptırım da Birleşik Krallık’tan geldi. Birleşik Krallık, Belarus hava yolu şirketlerinin ülke hava sahasına girişini yasakladı.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, kararı sosyal medya üzerinden duyurarak, “Hemen yürürlüğe girecek şekilde Belarus havayollarının Birleşik Krallık hava sahasına girmesi özel olarak izin verilmedikçe engellenecek” dedi. Ayrıca İngiliz Bakan Shapps, yolcuların güvenliğini sağlamak adına İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi’ne (CAA) havayolu şirketlerinin Belarus hava sahasından uzak durmasını talep etmesi yönünde talimat verdi.

NATO’dan Belarus’a soruşturma çağrısı

NATO, Ryanair yolcu uçağının Belarus’a indirilerek uçakta bulunan muhalif Belaruslu gazetecinin gözaltına alınması olayıyla ilgili uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulundu. NATO’nun siyasi karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyinden yapılan açıklamada, bu eylemin sivil havacılık kurallarını ihlal ettiği ve kabul edilemez bulunduğu belirtildi.

NATO, yolcu uçağının Belarus’a indirilerek uçakta bulunan muhalif Belaruslu gazetecinin gözaltına alınması ile ilgili soruşturma açılması çağrısında bulundu. NATO’nun siyasi karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyinden konu ile ilgili yapılan açıklamada, uçağın Minsk’e “zorla yönlendirilmesi” ve yolculardan gazeteci Roman Protaseviç’in gözaltına alınmasını şiddetle kınandığı bildirildi.

“HERKESİN HAYATI TEHLİKEYE ATILDI”

Ayrıca NATO, bu eylemin sivil havacılık kurallarını ihlal ettiği ve kabul edilemez bulunduğu belirterek, yolcuların ve uçuş görevlilerinin hayatlarının tehlikeye atıldığını kaydetti. Açıklamada, müttefiklerinin bireysel veya toplu alacağı kararları destekleyeceğini duyuran NATO, “Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün yapacağı dahil olmak üzere acilen bağımsız bir soruşturma yapılmasına yönelik çağrıları destekliyoruz. Bu olay karşısında müttefiklerin bireysel veya topluca aldığı tedbirleri destekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.