15 Ocak 2023 günü mahalli saatle 10.50’de başkent Katmandu’dan, dini hacılar ve uluslararası yürüyüşçüler için Himalaya dağlarına açılan popüler bir geçit olan Nepal’in merkezindeki Pokhara şehrine giden ATR 72 uçağı, yeni açılan Pokhara uluslararası havaalanına inmesine birkaç dakika kala Gandaki nehrinin kıyısına tepeye düştü.

Uçaktaki yolcular arasında Avustralya, Fransa, İrlanda ve Hindistan’dan gelen yabancı uyruklular vardı. Polis, Himalaya ülkesinin otuz yılın en ölümcül havacılık felaketinde, Pazar günü Nepal’de 72 kişinin bulunduğu bir uçağın düşmesi sonucu en az 67 kişinin öldüğünü doğruladı.

AFP’ye konuşan polis yetkilisi AK Chhetri, otuz bir cesedin hastanelere kaldırıldığını, diğer 36 cesedin, uçağın düştüğü 300 metrelik geçitte olduğu bilgisini verdi. Henüz kurtulan bir kimse bulunamadığı belirtildi.

Uçuşu gerçekleştiren Yeti Havayolları, uçakta 68 yolcu ve dört mürettebat toplam 72 kişi olduğunu söyledi. Bir havaalanı yetkilisine göre, uçakta biri Avustralyalı, biri Fransız, biri Arjantinli, dört Rus, beş Hintli, iki Güney Koreli ve bir İrlandalı olmak üzere 15 yabancı uyruklu vardı.

İnternette paylaşılan başka bir klipte, bir yerleşim bölgesi üzerinde alçak irtifada uçan bir uçağın keskin bir şekilde sola yattığını ve ardından yüksek sesli bir patlamayı gösteriyor.

Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal, kazanın ardından acil bir toplantı düzenleyerek,. Nepal hükümetinin olayın nedenini araştırmak için beş üyeli bir soruşturma komisyonu kurulduğu bilgisini verdi.

Nepal’de yetersiz eğitim ve bakım nedeniyle zayıf emniyet sorunu yaşanmaktaydı. Mayıs 2022’de Nepalli Tara Air tarafından işletilen bir uçağın kazasında 22 kişinin tamamı öldü ayrıca Mart 2018’de bir ABD-Bangla Havayolları uçağı Katmandu yakınlarında düştüğünde 51 kişi yaşamını yitirmişti.

Yaşanan kazalar sonrasında Avrupa Birliği, emniyet endişeleri nedeniyle tüm Nepalli taşıyıcıları hava sahasında yasakladı.

Himalaya ülkesi aynı zamanda dünyanın en uzak ve en zorlu pistlerinden bazılarına sahip olup, etrafı karla kaplı zirvelerle çevrilidir ve bu pistler, deneyimli pilotlar için bile zorluk teşkil eden yaklaşmalara sahiptir.

Henüz kazaya ilişkin doğru bilgiler olmadığı için nedeni konusunda yorum yapma şansımız yok. Kısa videodan anlaşıldığı kadarıyla uçak yaklaşma esnasında son bölümde yaşadığı bir olumsuzluk nedeniyle düşmüş gibi görünmektedir. Konuya ilişkin bilgilere ulaşıldığında paylaşılacaktır.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.