Foto: O. Pritzkow berlin-spotter.de

Öz Taşıma İş Sendikası, kısa süre önce örgütlenme çalışmalarını başlattığı Onur Air Taşımacılık A.Ş. de süreci tamamladı ve çoğunluğa ulaştı. Öz Taşıma İş Sendikası, Gerekli çoğunluğun sağlanmasının ardından, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun ilgili maddesine istinaden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespit başvurusunda bulunarak, İşletme Toplu İş Sözleşmesi yapmaya yetkili olduğunu gösteren yetki belgesini aldı.

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, “Onur Air, Merkezi İstanbul Atatürk Havalimanı olan ve düşük maliyetli taşımacılık hizmeti veren bir Türk firmasıdır. Türkiye’de iç hat hava taşımacılığının 2003 yılında özel sektöre de açılmasının ardından iç hatlarda uçuşlara başlayan ilk özel  havayolu olan Onur Air, düşük maliyetli hava taşımacılığına yönelik tüketici talebinin etkisi ve tarifeli/tarifesiz uçuşlar düzenlenen üslerin açılmasıyla gelişimini sürdürmüştür.” dedi.

Kaliteli büyümenin, Türkiye’nin emeğiyle, işçinin emeğiyle, toplumsal taraflarıyla, uzlaşma içerisinde toplu sözleşme mekanizmasını sürdürmesi ve başarmasıyla devam ettiği zaman gerçekleşeceğinin altını çizen Toruntay, sözlerine şu şekilde devam etti :

Sendikamız, Onur Air’de örgütlenme çalışmasını tamamlayarak toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olduğunu gösteren yetki belgesini almıştır. Sendikalaşmanın gücüne inanan, tek çözüm yolunun sendika olduğunu bilen 8 kişilik çekirdek kadronun çabaları ile kokpit kabin ve ofis çalışanlarından oluşan 700’e yakın emekçi kardeşimizin çoğunluğu sendikamıza üye oldular. Gerekli üye sayısını tamamlayan Onur Air çalışanları, Türk havacılık tarihinde bir ilki başardılar ve ilk defa bir özel havayolu şirketi çalışanları sendikalı oldu.

Üyelerimizin bir süredir yaşadığı zorluklardan haberdarız. Onur Havayolları’nın onurlu emekçilerinin, onur mücadelelerinde, daima yanlarındayız, yanlarında olacağız. Sendikamıza üye olan tüm işçi kardeşlerimizin haklarını korumak bizim görevimizdir.

Sadece çalışma hayatında değil, hayatlarının her alanında onların yanında olacağız. Üyelerimizin tamamı ferdi kaza sigortası kapsamına alınacak, çalışma esnasında yaşanan kaza ve benzeri durumlarda avukat desteği sağlanacak. Resmi ve özel kurumlarla yapılan iş birliği ve anlaşmalarla üyelerimiz ekonomik avantajlardan yararlanacaklar. Bu ve benzeri birçok sosyal haklardan faydalanacak olan Onur Air çalışanları ile Öz Taşıma İş Ailesi de çok daha güçlü olacak.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm üyelerimize bizlere vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür eder, başlayacak olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ederim.  “

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.