Pakistan’da Salı günü yapılan açıklamada, “şüpheli” ticari pilot lisansları hakkında devam eden bir soruşturma sürecinde ulusal havayolunda çalışan 28 pilotun görevden alındığı belirtildi.

Yaklaşık iki hafta önce hükümetin başlattığı araştırmanın açığa çıkmasından sonra, Pakistan Uluslararası Pakistan Havayolları (PIA) iç hatlarda uçan şirketler ve diğer ticari havacılık şirketlerinde çalışan 860 aktif pilotun 262’sinin lisanslarının problemli olduğunu söyledi.

Bakan Şibli Faraz İslamabad’da bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, Lisansları şüpheli bulunan ve aleyhinde disiplin soruşturması yapılan yirmi sekiz pilotun görevden alındığını söyledi. Yetkili, geri kalan pilotlara karşı “disiplin” ve “ceza” takibatlarının sürdüğünü söyledi.

Faraz, Başbakan İmran Khan başkanlığında bir kabine toplantısına katıldıktan sonra konuştu.

Bakan, sorgulama esnasında Lisansları şüpheli bulunan tüm pilotların tamamının uçuşlarının durdurulduğunu, diğerlerinin ise serbest bırakıldığını söyledi.

Faraz daha fazla ayrıntı paylaşmadı, ancak PIA yetkilileri, skandalın ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, 426 pilotun yaklaşık 150’sinin uçuşunun durdurulduğunu ve onlar için soruşturmanın derinleştirileceğini beklediklerini açıkladı.

Sözcü, sahte lisansların yalnızca bir PIA sorunu olmadığını, tüm Pakistan hava yolu endüstrisine yayıldığı kabul edilmelidir dedi.

Faraz Salı günü yaptığı açıklamada, sahte lisansların verilmesinden sorumlu olan PIA ve Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) yetkililerine karşı yasal işlem başlatıldığını söyledi. Bakan, uluslararası ve yerel paydaşların Pakistan’ın soruşturmalardan kaynaklanan eylemleri hakkında bilgilendirildiğini vurguladı.

Küresel emniyet ve ulaştırma organları, “şüpheli” Pakistan pilot lisansları ile ilgili endişelerini dile getirmekte gecikmedi.

Geçen hafta, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), önümüzdeki altı ay boyunca PIA’nın birçok Avrupa ülkesine uçmasının engellendiğini açıkladı. Raporda, “Pakistan pilot lisanslarının geçerliliği ve otorite olarak Pakistan’ın şu anda havacılık işletmelerini ve uçaklarını yürürlükteki uluslararası standartlara uygun olarak belgeleyip denetleyemediği konusunda endişeler dile getirildi.

Pakistanlı pilotları istihdam eden Malezya ve Vietnam gibi ülkeler de sahte lisanslı pilotlara ilişkin endişelerini paylaştılar.

Ancak eleştirmenler, Khan hükümetini soruşturmanın ayrıntılarını şeffaf bir şekilde yayınladığı için övgüye değer bulduklarını da ifade ettiler.

Bir ülkede uygunsuz lisanslandırma yapılması sadece o ülkeyi değil tüm insanlığı tehdit ediyor olacaktır. Bu tip lisansla uçan pilotların uçuş yaptıkları ülkeler ve o havayollarını kullanan tüm yolcular ciddi bir riskle karşı karşıya kalacaklardır.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.