Pegasus Hava Yolları Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP)  yaptığı bildirimde, bu dönem nakit kar payı ödemeyeceğini ve “2018 yılına ilişkin dağıtılabilir net dönem kârının tamamının Şirketin büyüme stratejisi doğrultusunda likiditenin güçlendirilmesi, faaliyetlerin genişletilmesi ve bu şekilde pay sahiplerine uzun vadede değer sağlanması amacıyla olağanüstü yedekler hesabına aktarılması pay sahiplerimizin onayına sunulacağını” açıkladı.

Açıklamada,” Yönetim Kurulumuzun 20.03.2019 tarih ve 659 sayılı kararı ekinde yer alan ve ekte pay sahiplerimizin incelemesine sunulan kâr dağıtım tablosuna göre Şirketimiz 2018 yılında Türkiye Finansal Raporlama Standartları hükümlerine göre düzenlenen finansal tablolar ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre hazırlanan yasal kayıtlar dikkate alınarak, Şirketimiz Ana Sözleşmesi’nin 21’inci maddesi ve Şirketimiz Kâr Dağıtım Politikası hükümleri çerçevesinde 2018 yılına ilişkin dağıtılabilir net dönem kârının tamamının Şirketimizin büyüme stratejisi doğrultusunda likiditenin güçlendirilmesi, faaliyetlerin genişletilmesi ve bu şekilde pay sahiplerine uzun vadede değer sağlanması amacıyla olağanüstü yedekler hesabına aktarılması pay sahiplerimizin onayına sunulacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Pegasus, 2018 sonu itibarıyla iç hatlarda 17,7; dış hatlarda 12,3 olmak üzere toplam 30 milyon misafirine hizmet verdi. Pegasus’un bir önceki yıla göre iç hat misafir sayısı yüzde 5 artarken, dış hatlarda misafir sayısı yüzde 12 oranında büyüdü.

Pegasus’un 2018 yılı net dönem kârı ise 507 milyon TL olarak gerçekleşti.

2018 yılında 10 uçak teslim alan şirket, 2019 yılında filosuna yeni uçaklar ekliyor. 11 yeni uçak bu sene Airbus’dan alınarak filoya katılacak.

Mehmet T. Nane: “2019 yılı bizim için yine büyüme yılı olmaya aday”

Geçtiğimiz günlerde şirketin 2018 yılının sonuçlarını değerlendiren Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane: “2018 yılı Pegasus Hava Yolları açısından son derece olumlu geçti. Artan turist sayısıyla birlikte biz de dış hat yolcu sayımızı %12 artırmayı başardık. İç hatlarda ise yolcu sayımız %5 artış gösterdi. Gelirlerimizi 1,5 kat artırdık, kârlılığımızı ise artan petrol fiyatlarına rağmen geçen yılki seviyede korumayı başardık. Kısacası her önemli metrikte iyileşme olan bir yıl daha geçirdik diyebiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

Şirketin 2018 yılına ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısı ise 17 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek .

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.