DHA kaynaklı “Pegasus uçağının kara kutuları Almanya’nın Braunschweig şehrinde Kaza Soruşturma Bürosu (BFU) tesislerinde deşifre edildi. Gelen son dakika bilgisine göre Kara kutulardan olumsuz meteorolojik şartlardan pilotlar arasındaki koordinasyon sıkıntısına birçok konuya değinildi” bilgisiyle birlikte FDR ve CVR elde edilebilecek bazı bilgilere de haberde yer verilmiştir.

Daha Ön Raporun yayınlanmadığı bir kazaya ait bu tip bilgiler haber ajansları tarafından nasıl elde edilebilmektedir. Bilgilerin doğruluk değeri nedir? Bu kaza için Annex 13 gereğince sürdürülen kaza araştırmasının bilgilerini açıklamaya tek yetkili makamın Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Ulaşım Emniyeti İnceleme kurulu olması gerekir. Bu işi yıllardır yapmakta olan kurul üyelerinin böylesi bilgileri Ön Rapor yayınlanmadan paylaşması söz konusu olamaz ve yapmadıklarına inanıyoruz. İlgili otorite tarafından yayınlanan bu tip bilgi ve haberler Kazayı yaşayan taraflara olduğu kadar kazayı araştıran birimlere ve Otoriteye de zarar verecektir.

Dolayısı ile Otoritemizin kazaya ilişkin bu tip yayınlara engel olması kaza araştırmasının sağlıklı bir şekilde yapılmasına katkıda bulunacaktır.

Kazasız Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.