Son zamanlarda Pakistan ulusal havayolu uçuş programını sürdüremedi. Onarım masraflarını karşılayamadığı için bazı uçaklar yerde kaldı.

Sivil Havacılık Otoritesi’nden acil yardım alan Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) çalışanların maaşlarını ödemek için bir milyar rupi (yaklaşık 3,2 milyon euro) sağladı. Ancak likidite sıkışıklığı sürüyor.

Ne olmuştu?

Şu anda istifa etmiş olan Hükümet, Ağustos başında Pakistan Uluslararası Havayolları’nı (PIA) özelleştirmeye karar vermişti.

Öte yandan, finansal darboğazların yaşandığı ülkede, özellikle dolar kurundaki artış filoda kendini hissettiriyor.

İsmi açıklanmayan bir PIA yöneticisi, NDTV’ye, şu anda filoda bulunan 31 uçaktan 11’inin son üç yılda yere indirildiğini söyledi.

Yöneticiye göre Pakistan Uluslararası Havayolları’na ait uçakların yere inmek zorunda kalması ve hala orada olması sadece pandemiden kaynaklanmadı. Bunun nedeni ise halen devlet mülkiyetinde olan havayolunun maddi sıkıntılar nedeniyle yedek parça temin edememesi.

Bir PIA sözcüsü yerel medyaya 11 uçağın yerde olduğunu ve yedek parça için paranın bulunmadığını doğruladı. İsmi açıklanmayan yönetici ayrıca uçaklardan üçünün (bir Boeing 777, bir Airbus A320 ve bir ATR) şu anda onarımı imkansız durumda olduğunu aktardı.

Sendikalar hükümetin PIA’yı özelleştirme kararını protesto ediyor. PIA’nın özelleştirilmesi kararından kısa bir süre sonra Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi parlamentonun feshedilmesini onayladı ve hükümet istifa etti. Seçimlerin Kasım ortasında yapılması planlanıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.