Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, Avustralya hükümetinin havayolunun Avustralya’ya ek uçuş talebini reddetme kararını “çok adaletsiz” olarak nitelendirerek eleştirdi. Al Baker, havayolunun COVİD-19 krizi sırasında Avustralya’ya verdiği desteği vurgulayarak, reddedilme konusundaki şaşkınlığını ve hayal kırıklığını dile getirdi.

Ulaştırma Bakanı Catherine King, Qatar Airways’in Avustralya’ya haftalık seferlerini ikiye katlama talebini reddetmişti. Karar, diğer taşıyıcıların Avustralya’daki faaliyetlerini durdurduğu pandemi sırasında Qatar Airways’in Avustralyalıların ülkelerine geri gönderilmesine yardım etme çabalarına rağmen geldi.

Analistler, talebin kabul edilmesinin rekabeti artıracağına ve uçak biletlerini düşüreceğine inanıyordu. Kararı soruşturmak üzere bir Senato komitesi kurulurken, bazıları kararı Qantas’ı ve korumacılığı desteklemekle suçluyor. Bakan Bill Shorten, kararın çeşitli çıkarları dikkate alması gerektiğini ve yalnızca diğer hükümetlerin sponsor olduğu ticari operasyonlara dayanmaması gerektiğini savundu.

Senato komitesine başkanlık eden Ulusal Senatör Bridget McKenzie, Bakan King’i hükümetin kararını açıklayan belgeleri açıklamayı reddettiği için eleştirdi. Qatar Airways’in ek uçuşlarını reddetme kararı, Doha havalimanında kadınların çıplak şekilde aranması olayı, emisyonların azaltılması ve ulusal çıkarların korunmasına ilişkin endişeler de dahil olmak üzere çeşitli gerekçeler gösterildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.