FETÖ’cü pilotların ordudan atılmasından sonra Hava Kuvvetlerinde oluşan pilot açığı için 3 yıllık bir strateji belirlendi. Hem üniversitelerden hem de eski pilotların orduya dönüşüyle açık kapatılacak. Sonra da yedek pilotlar da orduya kazandırılacak. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, 265 FETÖ üyesi pilot atılmıştı.

MAĞDUR PİLOTLARA GERİ DÖNÜŞYOLU

Atılan FETÖ’cü pilotlardan sonra uçak başına düşen pilot sayısı düşmüş ve bu açığın kapatılması için de harekete geçilmişti. Hem pilotluk eğitimi veren üniversitelerden Hava Harp Okulu’na geçişlerin, hem de FETÖ kumpaslarıyla ordudan ayrılmak zorunda kalan ya da emekli olan eski pilotların geri dönüşlerinin önü açılmıştı. Orduya dönmek isteyen eski pilotların geri dönüş için başvuruları dün sona erdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Eskişehir programı sırasında, pilot açığının çok kritik seviyede olmadığını, mevcut açığın giderilmesi için de Hava Harp Okulu’na yoğun başvuru olduğunu belirtmişti. Bakan, Hava Harp Okulu’na, üniversitelerin pilotluk eğitimi veren ikinci sınıflarından alınacak 250 kişi için bin 250 öğrencinin başvuru yaptığını belirtti. Bakan Işık, üçüncü sınıflarda da 100 kişinin alınacağını, bunun için de 100’ün üzerinde müracaat olduğunu belirtmişti.

15 TEMMUZ ÖNCESİNİ DE GEÇECEK

Üniversitelerden gelecek olan pilot adaylarının yanı sıra, ordudan ayrılan eski pilotların da geri dönecek olmasıyla birlikte yeni bir strateji belirlendi. 3 yıl üzerinden belirlenen stratejiye göre, 265 pilot açığı, kaliteli eğitim almış ve her türlü savaş durumuna hazırlıklı pilotların yetiştirilmesiyle kapatılacak.

Açık kapatıldıktan sonra da, her uçak için yedek pilot yetiştirme çalışmalarına hız verilecek. Yedek pilotların da göreve başlamasıyla birlikte Hava Kuvvetleri’nin pilot kapasitesi 15 Temmuz öncesinin de üzerine çıkarılacak. (sabah)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.