Qantas’ın yeni CEO’su Vanessa Hudson, Avustralya havayolunu etkileyen bir dizi tartışma ve yasal işlem sonrasında müşterilerden bir özür videosu yayınladı. 

Şirkette devam eden sorunların ortasında emekliliğini ileri sürdükten sonra önceki CEO Alan Joyce’un yerini alan Hudson, havayolunu “Avustralyalıların gurur duyabileceği” ulusal bir taşıyıcı konumuna geri getirmek istediğini ifade etti.

Hudson şunları söyledi: “Söylediklerimizle değil, yaptıklarımız ve davranışlarımızla güveninizi geri kazanmamız gerektiğini anlıyoruz. Bu zaman alacak ve sabrınızı rica ediyorum. Çalışmalar  halihazırda devam ediyor. Sorunların daha hızlı çözülmesine yardımcı olmak için çağrı merkezlerimize daha fazla insan yerleştiriyoruz, daha fazla sık uçan yolcu koltuğu ekliyoruz, adil olduklarından emin olmak için tüm müşteri politikalarımızı gözden geçiriyoruz ve biz İşler planlandığı gibi gitmediğinde size daha iyi yardımcı olabilmeleri için ön saflardaki ekiplerimize daha fazla esneklik sağlıyoruz.”

Havayolunun son zamanlardaki sorunları arasında Qantas, 2022’de zaten iptal edilmiş olan binlerce uçuş için bilet reklamı yaptığı ve müşterilere uçuşlarının iptal edildiğini bildirmesinin çok uzun sürdüğü iddiasıyla Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından davayla karşı karşıya kaldı. 

Havayolu, Avustralya Yüksek Mahkemesi’nde, Federal Mahkeme’nin, 2020’de Kovid-19 salgını sırasında binlerce yer hizmeti çalışanını ülkenin Adil Çalışma Yasası’nı ihlal edecek şekilde dışarıdan hizmet alarak yasadışı bir şekilde işten çıkardığını tespit eden kararına karşı yaptığı itirazı da kaybetti. 

Hudson, bunun şirket için “alçakgönüllü bir dönem” olduğunu da sözlerine ekledi: “Yapmamız gerekeni yapamadık ve çoğu zaman başa çıkmamız zor oldu. Neden hayal kırıklığına uğradığınızı, neden bazılarınızın bize olan güvenini kaybettiğinizi anlıyoruz. Halkımızın çok zor koşullar altında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını biliyorum. Bunu düzeltmeye, sizin için deneyimi iyileştirmeye ve çalışanlarımıza daha iyi destek vermeye kararlı olduğumuzu bilmenizi isterim.”

Qantas ayrıca 2023 mali yılına ilişkin yıllık raporunun yayınlanmasıyla ilgili güven kaybının da farkına vardı. Havayolu, vergi sonrası yasal kârının 1,74 milyar Avustralya Doları (1,12 milyar ABD Doları) olduğunu, 2019’dan bu yana ilk kez kar elde ettiğini ve uçuşlarda bir önceki yıla kıyasla %132 artış bildirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.