Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Rolls-Royce, sürdürülebilir hava yolculuğunu desteklemek üzere tasarlanan UltraFan®’ın yapım aşamasında sona yaklaştı

Rolls-Royce, sürdürülebilir hava yolculuğunu desteklemek üzere tasarlanan dünyanın en büyük uçak motoru teknolojisi UltraFan®’ın yapım aşamasında sona yaklaştı.

Ultrafan®, bu yıl içerisinde yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile ilk kez çalıştırılacak. Rolls-Royce, 140 inç (355,6 cm) fan çapına sahip prototip motorun yapım çalışmalarına, Birleşik Krallık Derby’de bulunan tesislerinde devam ediyor. Bu motor, ilk nesil Trent motoruna kıyasla yakıt verimliliğinde yüzde 25 oranında artış sağlıyor.

UltraFan® farklı sürdürülebilirlik çözümlerini de destekliyor. Kısa vadede daha yüksek yakıt verimliliği elde etmek ve emisyonlarda azalma sağlamak için, UltraFan® geliştirme programından mevcut Trent motorlarına teknoloji aktarımı hedefleniyor.

Uzun vadede ise UltraFan®’ın 25.000-100.000 lb’lik itiş gücüne sahip ölçeklenebilir teknolojisi, 2030’lu yıllarda hizmete sunulması beklenen yeni dar ve geniş gövdeli uçaklara güç verme potansiyeline sahip.

UltraFan®, mevcut jet yakıtı ve sürdürülebilir havacılık yakıtlarının yanı sıra gelecekteki hibrit-elektrik ve hidrojen potansiyeli de dahil olmak üzere birçok çeşitli enerji seçenekleri ve güç sistemlerinin kullanımı için bir platformu da beraberinde getiriyor.

Birleşik Krallık İş, Enerji ve Sanayi Stratejilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Kwasi Kwarteng konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Rolls-Royce, mühendislik alanında uzun yıllardır İngiliz mükemmeliyetçiliğinin bir sembolü haline gelmiş durumda. Üstün teknolojiye sahip UltraFan® motorunun geliştirilmesi, küresel olarak daha temiz ve yakıt açısından daha verimli uçuşların hayata geçilmesinde önemli bir rol oynayacak. Rolls-Royce’un bu alanda kilit bir rol üstlenmesi ise mevcut itibarlı konumunu hız kesmeden sürdürdüğünü gösteriyor. Birleşik Krallık hükümeti tarafından Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü Programı aracılığıyla desteklenen UltraFan®, Birleşik Krallık için çok önemli bir büyüme ve istihdam fırsatını da temsil ediyor. Önümüzdeki yıllarda tüm dünyada bu ultra verimli motor programında geliştirilen teknolojilerle çalıştırılan uçakları görmek için sabırsızlanıyorum.”

Rolls-Royce Sivil Havacılık Başkanı Chris Cholerton ise görüşlerini şöyle ifade etti: “UltraFan® motor teknolojimiz, dünyanın sürdürülebilirlik için dönüştürücü teknolojiler arayışında olduğu bir dönemde ortaya çıkıyor. Üretimde son yapım aşamasına ulaşmış durumdayız. Bu yıl içerisinde yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile ilk çalıştırma testini gerçekleştireceğiz. Motor üzerinde test ettiğimiz teknoloji paketi, mevcut filomuzda iyileştirmeler yapmak ve gelecekteki tahrik sistemleri için yeni kabiliyetler sağlamak adına fırsatları da beraberinde getirecek. Bu program geleceğe yapılan önemli bir yatırım. Bu yolda Birleşik Krallık Havacılık ve Uzay Teknoloji Enstitüsü ile Innovate UK, Almanya’nın LuFo ve AB’nin Clean Sky programlarının UltraFan® programına destek vermelerinden büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Motorun temel mühendislik özellikleri şunları içeriyor:

  • Maksimum yakıt verimliliği ve düşük emisyon sağlamak için Rolls-Royce’un ALECSys yanma sistemiyle birleştirilmiş yeni Advance3 motor iç mimarisi (core engine)
  • Karbon titanyum fan kanatları ve kompozit gövde
  • Yüksek basınç ve sıcaklıklarda daha etkin çalışan gelişmiş seramik matrisli kompozit (CMC) bileşenler
  • Geleceğin yüksek itiş gücüne sahip, yüksek bypass oranlı motorları için verimli güç sağlayan ve 64MW’ta çalışarak havacılık alanında bir rekora imza atan dişli kutu tasarımı

UltraFan, Rolls-Royce’un 90 milyon sterlin değerindeki yeni Testbed 80 tesisinde test edilirken 10.000’den fazla parametreden veri alınıyor; saniyede 200.000 numuneye varan bir hızla en küçük titreşimler bile algılanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR