Rus uçak kiralama şirketi Avia Grup uçuşu durdurulan 737 MAX tipi 35 uçağın siparişini iptal etti.

Rus uçak kiralama şirketi Avia Grup emniyet gerekçesiyle yere indirilen 737 MAX uçaklarının siparişini iptal ederken uçaklarla ilgili sözleşmenin ihlal edildiği gerekçesiyle 737 MAX uçakları ile ilgili süreci mahkemeye taşıdı.

Rus devletine ait Rostec’e bağlı olan Avia Grup, iki ölümcül kazaya karıştıktan sonra uçuşları durdurulan 737 MAX uçakları ile ilgili olarak Boeing’i suçlarken sadece tasarım sürecinde kusurlu olan uçağın “Boeing’in ihmalkar kararları” ile uçuşa verildiğini bunun yanı sıra Boeing’in ABD Federal Havacılık Kurumu’ndan bazı önemli bilgileri sertifikasyon sürecinde gizlediği ifade edildi.

Financial Times‘da yer alan haberde Avia Grup tarafından ABD’nin Şikago eyaletinde açılan dava Boeing’in “Bilinçli olarak” MAX uçaklarının uçabilirliğini etkileyen kusurlarını müşterilerden gizlediğine vurgu yapılıyor.

Avia Grup, Mart ayında 737 MAX uçaklarının uçuşları durdurulmadan önce 35 adet sipariş verdiği 737 MAX 8 uçaklarının siparişini de iptal etme kararı aldı. Şirket verilen siparişlerin güvenceye alınması için Boeing’e 35 milyon dolar ödendiğini bu paranın faiziyle birlikte geri ödenmesini istediklerini bunun yanında şirketin MAX krizi nedeniyle 75 milyon dolar zarara uğradığı ve toplamda 115 milyon dolar tazminat talep edildiği belirtildi.

Kazalarda yakınlarını kaybedenlerin yanı sıra Boeing’in müşterisi olan şirketlerin de dava açmaya hazırlandığı belirtilirken Boeing’in mahkeme yoluna başvuran Avia Grup’a anlaşma önerdiği ifade edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.