Nükleer Tehlikeyi Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rıjkov, Rusya’nın Açık Semalar Antlaşması kapsamında 25-28 Şubat tarihleri arasında Türk toprakları üzerinde gözlem uçuşu gerçekleştireceğini belirtti.

Rıjkov tarafından yapılan açıklamada “Uluslararası Açık Semalar Antlaşması’nın bir parçası olarak Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde Rus gözlem uçağı TU-154M LK-1 ile gözlem uçuşu yapmayı planlıyor” ifadelerine yer verildi.

Rıjkov, gözlem uçuşunun Eskişehir havaalanından 25-28 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirileceğini, maksimum uçuş aralığının 1900 kilometre olacağını belirterek açıklamalarında “Rus gözlem uçağı, gözlemlenen tarafla kararlaştırılan bir rota boyunca uçacak ve uçaktaki Türk uzmanlar, gözlem ekipmanının kullanımını ve Antlaşma hükümlerine uyumu izleyecek” diye konuştu.

Bu tür uçuşlar, katılımcı Devletlerin askeri faaliyetlerinde daha fazla açıklık, şeffaflığı teşvik etmek ve aynı zamanda güven artırıcı önlemler yoluyla güvenliği güçlendirmek için gerçekleştiriliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.