Rusya’da dün sabah kısmi seferberlik ilan edilmesinin ardından, önümüzdeki günlerde vizesiz ülkelere yönelik tüm biletler sadece birkaç saat içinde tükenirken, havaalanlarının dış hat terminallerinde yoğunluğun arttığı ve “yeni uygulamalarla karşılaşıldığı” bildiriliyor.
Rusya basınına ve sosyal medyaya yansıyan haber ve iddialara göre, özellikle  35 yaşın altındaki erkekler, uçağa binmeden önce bazı sorulara muhatap oluyor.
Özellikle Vnukovo’da bu kategorideki erkek yolcuların pasaport kontrolünden geçmeden önce bir salona alındıkları, ardından tek tek aranarak sorular yöneltildiği bildirildi.
Yolculara “Biletinizi ne zaman aldınız? Dönüş biletiniz var mı? Seyahatinizin amacı ne? Askerlik görevini yaptınız mı? Yapmadıysanız sebebi nedir? Rusya’ya geri dönecek misiniz?” gibi sorular sorulduğu belirtiliyor.
Diğer havalimanlarının yolcuları da benzer prosedürlerden geçtiklerini sosyal medyada paylaşıyor.
Bu nedenle havaalanlarında uzun kuyruklar oluştuğu vurgulanıyor ve uçuşu olan herkesin havaalanına erken gelmeleri tavsiye ediliyor.
Ancak durumunda yasaya aykırılık olmayan tüm erkeklerin ülkeden ayrılmalarına izin verildiği ve bir yasak olmadığı da kaydediliyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.