Ryanair, Aviation Partners Boeing (APB) ile 175 milyon dolarlık bir anlaşmanın ardından, Pazartesi günü B737-800 NEO’ların uçaklarının 400’den fazlasının ilkine Split Scimitar Winglet’ler yerleştirdi. Bu değişiklik, uçak yakıt verimliliğini %1,5’e kadar iyileştirerek Ryanair’in yıllık yakıt tüketimini 65 milyon litre ve karbon emisyonlarını 165.000 ton azaltacak.

Ryanair, 26 mali yılına kadar 225 milyon yolcu taşıyacak şekilde planlama yaptığından bu girişim, havayolunun 2050 yılına kadar net sıfır hedefini daha da ileriye taşıyacak.

Konuya ilişkin konuşan Ryanair’in Sürdürülebilirlik Direktörü Thomas Fowler şunları söyledi: “Avrupa’nın çevre açısından en verimli ana havayolu şirketi olarak, filomuza yaptığımız bu yatırımın da gösterdiği gibi, sürdürülebilir havacılıkta başı çekiyoruz. Bu kanatçık teknolojisi, 2050’ye kadar net sıfır emisyona giden yolda iddialı çevresel hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak. APB’nin yenilikçi kanatçık tasarımlarından etkilendik ve bunları sadece bu ilk uçağa değil, gelecek 400’den fazla uçağımıza takmayı sabırsızlıkla bekliyor ve emisyonlarımızı daha da azaltmayı hedefliyoruz.”

APB’nin Baş Ticari Sorumlusu Patrick LaMoria, “737-800 Yeni Nesil uçaktan oluşan dünyanın en büyük filosunun operatörünün Split Scimitar Winglet’leri takması, APB ve ürünlerinin nihai onayıdır. Ryanair’i iddialı sürdürülebilirlik girişimlerinde desteklemeye devam etmekten hem gurur duyuyoruz hem de onur duyuyoruz.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.