Savunma uzmanı Arda Mevlütoğlu’na göre; ABD’nin öne sürdüğü üzere S-400 sistemi ile F-35 askeri uçağına eş zamanlı sahip olunması askeri strateji açısından endişeye yol açabilir ancak Rusya’nın da kendi sistemiyle ilgili endişe duyması gerekebilir. VOA Türkçe, Türkiye’nin Rusya’dan satın alıp ilk aşama sevkıyatını tamamladığı S-400 hava savunma sistemine ilişkin kamuoyu gündemindeki soruları, savunma uzmanı Mevlütoğlu’na sordu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın iki önceki açıklaması itibariyle Ankara’daki Mürted üssüne geçtiğimiz iki hafta içerisinde peyderpey inişlerini gerçekleştiren 30 Rus askeri kargo uçağıyla S-400 hava savunma sistemi tedarikinde ilk aşama tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere resmi yetkilileriyle yapılan açıklamalara göre, Türkiye tüm itirazlara ve ABD Senatosu’nun yaptırım seçeneğini gündemine almasına rağmen Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini ülke topraklarına getirtmekte ve kullanım hazırlığını sürdürmekte geri adım atmadı.

Türk – Amerikan ilişkilerinde sıcak başlık olmasıyla da kamuoyu gündemini meşgul edeceği gözlemlenen S-400 hava savunması sistemi peki teknik boyutuyla nasıl değerlendiriliyor. Bu konuda savunma analisti Arda Mevlütoğlu, VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı. Mevlütoğlu’na göre; iç içe geçmiş şemsiyeler modeli şeklinde Türkiye’nin S-400 sistemini başka diğer hava savunma sistemleriyle birlikte koruyarak kullanacağı şekilde konuşlandırması (yerleştirmesi) gerekiyor. İlk konuşlandırma noktası olarak Ankara’nın seçilmesi ise hem başkent olması hem de sanayi bölgesi olması itibariyle işin doğasına yani askeri stratejiye uygun görünüyor.

Mevlütoğlu, ABD’nin S-400 hava savunma sistemi ile eş zamanlı olarak sahip olunamayacağını öne sürdüğü F-35 askeri uçaklarıyla ilgili de “Amerika’nın bu argümanını kamuoyuna açık şekilde altını doldurmamış olması”na dikkat çekiyor. Ancak askeri bilgi kaybolması ya da karşı tarafa geçmesi endişesi bakımından ABD’nin endişe duyması gibi Rusya’nın da endişesi olabileceğini işaret ediyor.

Siyah Gri Beyaz web sitesi aracılığıyla savunma ve güvenlik politikalarına ilişkin görüşlerini kamuoyuyla da paylaşan Arda Mevlütoğlu, S-400 sistemiyle ilgili sorularımıza şu cevapları verdi:

Mülakatın devamını okumak için; S-400 Nasıl Bir Hava Savunma Sistemi?

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.