Samsun Çarşamba Havalimanı’nın pistinde meydana gelen 19 cm’lik çökme nedeniyle 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında kapatılması kararı sonrası, havayolu şirketleri de bazı seferlerini iptal etmeye başladı.

Türk Hava Yolları dün yapılması gereken Samsun-Ankara 21.30 seferini yeterli yolcu sayısına ulaşamadığı gerekçesiyle iptal etti. Dün diğer uçuş firmaları da başkente yolcu olmaması nedeniyle sefer yapmadı. Daha önceden bilet alan yolcular ise çağrı merkezine yönlendirilerek başka günlerde yer alan Samsun-Ankara seferlerine bilet alması sağlandı.

Çevre il ve ilçelerden daha önce gelen yolcular da Ordu ya da Merzifon’a yönelmeye başladı. İptaller nedeniyle karayoluyla Ankara gidenlerin de artığı sanılıyor. THY yetkilileri, yolcu sayısında düşme olduğunda uygulanan bir iptal derken, tüm seferlerin iptal edilmiş olması, düşüşün oldukça yoğun olduğunu ortaya koydu. Ankara seferlerinin iptaline tepki gösteren yolcular, “Kapatılma sözü etkili olmuş olabilir. Bir de pistte  çökme olduğu iddiası tedirgin etmiş olabilir. Yolcu sayısı düştü” dedi.

Sivil toplum kuruluşları, işadamları ve turizmcilerin tepkilerine ve 3 bin imza toplanıp milletvekilleri ve bakanlara gönderilmesine rağmen Çarşamba Havalimanı’nın pist tadilatı nedeniyle 3 ay boyunca kapatılacak. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürü Funda Ocak’ın ardından Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’da Samsun’a gelerek yaptığı açıklama ile kamuoyuna duyurdu. Açıklamanın etkileri de ‘anında görülmeye başlandı’

(Tourexpi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.