Geçtiğimiz hafta Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da iklim aktivistleri, Schipol Havalimanı’nda özel uçakların bulunduğu bölüme girerek kendilerini jetlere zincirledi. Uçakların altına yatan ve bisikletle apronda dolaşan aktivistler, hava trafiğini bir süre engellerken bazı protestocular gözaltına alındı.

Bu olaylar yaşanırken Greenpeace örgütü, 1 Kasım’da görevine başlayan Schiphol’un CEO’su Ruud Sondag’a iklim alanında sürdürülebilir bir gelecek için tercihlerinin hangi yönde olacağını sordu.

Sondag’ın yanıtı şöyle oldu;

‘Çıkar grupları daha temiz bir Hollanda için bastırmakta ve CEO’yu bundan sorumlu tutmakta haklı. 25 yıldan fazla bir süredir sürdürülebilir bir Hollanda’ya bağlıyım ve bu elbette değişmeyecek. Ben buralıyım; Schiphol de buralı.   

Schiphol’un önemli bir sosyal misyonu var.Hollanda’yı dünyanın geri kalanına bağlamak ve Hollanda halkının refahını artırmaya yardımcı olmak. Schiphol, Hollanda’yı dünya genelinde yaklaşık 300 destinasyona doğrudan bağlamaktadır. Bu harika ama bunun farklı şekilde yapılması gerekiyor. Daha az emisyon ve kirlilikle ;çalışanlarımız ve çevre için daha iyi bir şekilde.  

Amacımız belli. 2030’a kadar emisyonsuz havalimanları ve 2050’ye kadar net iklim-nötr havacılık istiyoruz ve bunda öncülük yapma görevimiz var. Şimdi bu sektöre baktığımda görüyorum ki evet daha hızlı olması gerekiyor; Bu aciliyet duygusunu paylaşıyorum. Müşterilerimizin sürdürülebilirlik tutkularına yardımcı olmak da Schiphol’ün görevidir.  

Havacılık sektörü olarak sadece daha sessiz değil, daha temiz olmak için elimizden geleni yapmalıyız. Benim görüşüm bu. Görev çok büyük ama başarılabilir. Ancak bu ancak hep birlikte çalışırsak mümkündür. Çevremiz, devletimiz ve toplum için bir araya gelmek. Açık yasalar, düzenlemeler ve uygun izinler bir zorunluluktur. Bir an önce bu konuda netliğe ihtiyacımız var.    

Sürdürülebilirlik aynı zamanda çalışanlara sürdürülebilir bir şekilde davranmakla da ilgilidir. Bu da gündemimin bir parçası. Ben de onlar için ayaktayım. Bunu ifade etmek büyük bir iyiliktir. Schiphol’deki yolcular için gece gündüz çok çalışan çalışanlarımız saygıyı hak ediyor.   

Herkesle diyalog kurmaktan mutluluk duyacağım; Greenpeace’le, çalışanlarla, sendikalarla ve önümüzdeki dönemde herkesle.   

Ve Cumartesi* gelince, hoş geldiniz, ama hadi işleri medenice çözelim.’ 

*zincirli eylem günü

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.