ICAO, sivil havacılık konularında uluslararası işbirliği ve ortak akıl sağlamak için 7 Aralık 1944’te kuruldu. Uluslararası Hizmetler Transit Anlaşması ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Anlaşması da imzalandı. 1994 yılında ICAO, kuruluşun 50. yıldönümünü kutlamak için Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nü ilan etti.

Bu inisiyatif, uluslararası sivil havacılığın sosyal ve ekonomik kalkınmadaki önemine ilişkin küresel farkındalık yaratmayı ve güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Gün aynı zamanda ICAO’nun uluslararası hava taşımacılığının emniyetini, verimliliğini ve düzenliliğini teşvik etmedeki rolünü de içermektedir.

1996’da BM Genel Kurulu, ICAO’nun girişimi ve Kanada Hükümeti’nin desteği ile 7 Aralık’ı Uluslararası Sivil Havacılık Günü olarak ilan etti. Ayrıca Genel Kurul, Hükümetleri ve ilgili ulusal, bölgesel, uluslararası ve hükümetler arası kuruluşları Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nü kutlamak için uygun adımları atmaya çağırdı.

Uluslararası Sivil Havacılık Günü, uluslararası sivil havacılığın Devletlerin sosyal ve ekonomik gelişimi için önemi ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) Devletlere yardım etmedeki benzersiz rolü hakkında dünya çapında farkındalık yaratmak ve güçlendirmek, işbirliği yapmak ve tüm insanlığın hizmetinde küresel bir hızlı transit ağı gerçekleştirmek için her yıl 7 Aralık‘ta kutlanmaktadır.

Tüm Sivil Havacılık Sektörümüz emekçilerinin Dünya Sivil Havacılık Gününü kutlar sağlıkla, emniyetli ve başarılı yarınlar dileriz.

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.