AP’in haberine göre Boeing, 737 Max uçağını etkileyen bir elektrik sorunuyla boğuşmaya devam ediyor ve bu aksilik, uçak üreticisinin yeni uçakları teslim etme kabiliyetine zarar veriyor.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, Nisan ayında sadece dört Max jeti de dahil olmak üzere 17 uçak teslim ettiğini söyledi. CEO David Calhoun, Max’in yaşadığı sorun nedeniyle Nisan teslimatlarının “hafif” olacağı konusunda uyardı.

Teslimatların yavaşlaması Boeing’in nakit akışına zarar vermektedir, çünkü havayolları ve diğer müşteriler genellikle teslimat sırasında bir uçağın satın alma fiyatının büyük kısmını ödemektedirler.

Boeing’in en çok satan uçağı Max’ın, 346 kişinin hayatını kaybettiği iki kazadan sonra 20 ay boyunca uçuşu durdurulmuştu. Boeing’in uçuş kontrol sistemini güncelledikten sonra Kasım ayında uçağın teslimatlarına yeniden başlandı, ancak şu anda bazı parçaların elektriki topraklanmasıyla ilgili bir sorun nedeniyle yaklaşık 100 Max jeti beklemede. Boeing’in bir düzeltme bulması beklenenden çok daha uzun sürdü.

Kongre’ye Boeing’in montaj hattındaki sorunları anlatan eski bir Boeing üretim müdürü olan Ed Pierson, elektrik sorununun Max’in kaza sonrası incelemesi sırasında yakalanması gerektiğini söyledi. Federal Havacılık İdaresini, incelemesini uçuş kontrol sistemine odakladığı ve üretim sorunlarını incelemediği için eleştirdi.

Boeing, geçen ay 25 uçak siparişi aldığını, ancak müşterilerin 17 Max siparişini iptal ederek sekiz uçaktan net sipariş aldığını söyledi. Boeing hisseleri Salı günü% 1.7 düştü.

Ölümlü ardışık kazalar sonrası sorunu çözmeye odaklanılması ve süreci en kısa sürede tamamlama için çaba sarfedilmesi yine üretim hattında başka bir hataya yol açtı. Umarız kısa sürede sorun çözümlenerek MAX gökyüzünde emniyetle tekrar yerini alır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz,

ŞEKER BAYRAMIMIZI kutluyor, sağlıkla nice bayramlar diliyorum.

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.