ABD’nin Ortadoğu’daki kilit müttefiki Suudi Arabistan, Çin ile askeri ilişkileri güçlendiriyor.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed İbn Salman’ın Pekin ziyareti sırasında imzalanan anlaşmaya göre, Çin Suudi Arabistan’a Wing Loong (NATO kod adı Pterodactyl) insansız hava araçları satacak.

Çin ve Suudi basını, anlaşmanın maliyetine ve insansız hava araçlarının sayısına ilişkin ayrıntı vermezken; Çin’in Global Times gazetesinin verdiği bilgiye göre Suudi krallığı, Chengdu Aircraft Industry Group tarafından geliştirilen bu tip insansız hava araçlarını satın alan ilk Arap ülkesi oldu. Şam merkezli El Vatan gazetesi, iki adet ‘havadan karaya’ füze taşıyabilen Wing Loong’un bilgi toplama ve gözlemleme açısından en etkili araçlardan biri olduğunu kaydetti.

İSYANCILARA KARŞI MÜCADELEDE ÇOK YARARLI

Quwa: Defence News & Analysis Group ise bu insansız hava aracının modern nokta vuruşu yöntemlerini kullandığına ve lazer güdümlü füze ve bombaları taşıdığına dikkat çekti. Bu teknik imkanların, Çin yapımı aracı özellikle isyancılara karşı mücadelede çok yararlı kıldığı kaydedildi.

Bilal Khan imzalı yazıda da Suudilerin artık Çin araçlarını test etmiş olabileceği tahmininde bulunuldu. Tayvanlı kaynakların iki yıl önce, Riyad’ın Wing Loong MALE UAVs insansız hava araçlarını sipariş ettiğini bildirdiği hatırlatılan yazıda, anlaşmayla ilgili resmi bir açıklamanın yapılmadığı ama muhtemelen Suudi Arabistan’ın bu araçları artık sıcak çatışmalarda test ettiği tahmini yapıldı.

ÇİN VE SUUDİ ARABİSTAN ORDULARI TEMASLARINI ARTIRDI

Çin Devlet Müşaviri ve Savunma Bakanı Chang Wanquan, iki ülke ordularının son yıllarda temasları sıklaştırdığını, teknik donatım ve personel eğitimi alanındaki pratik işbirliğini artırdığını söyledi. Wanquan, Suudi mevkidaşı Muhammed İbn Salman ile görüşmede, iki ordu arasındaki ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını kaydetti. Öte yandan Suudi bakan da Çin’le askeri alanındaki stratejik işbirliğini daha da aktifleştirme umudunu dile getirdi.

CİDDİ BİR BAĞ ORTAYA ÇIKTI

Çin’in Suudi Arabistan sayesinde Ortadoğu’daki askeri ve siyasi etkisini güçlendirmeye çalıştığını belirten Rus askeri uzman Viktor Baranets, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Çin ve Suudi Arabistan arasındaki askeri ilişkilerin gelişmesiyle yeni ve küresel siyasete etki yapma açısından ciddi bir bağ ortaya çıktı. Suudi Arabistan ordusu Çin’in yardımıyla güçleniyor. Bu da ABD’yi tedirgin ediyor. ABD, Suudi Arabistan ve jeopolitik rakibi arasında ilişkilerin güçlenmesinden memnun değil. Çin, ABD’nin etki alanlarında sızmaya devam ediyor. Suudi Arabistan bu alanlardan biri. Diğer bir örneği de Cibuti. Çinli askerler burada da ABD üssü yakınlarında teknik bakım merkezini kuruyor. Çin’in bu kararı, birçok ülke için beklenmedikti. Çin, çıkarlarıyla ilgili yüksek sesle konuşmaya başladı. Bu, Çin’in dış politikasında oldukça ciddi ve mutlaka dikkate alınması gereken bir an”.

KAZAN KAZAN ETKİSİ VEREBİLİR

Çin Diploması Akademisi öğretim görevlisi Prof. Dr. Su Hao da Çin’in Suudi Arabistan’la askeri ilişkileri geliştirmeye duyduğu ilgiyi şöyle değerlendirdi:

“Suudi Arabistan, askeri ve güvenlik alanında ABD’nin geleneksel partneri. Zengin deneyimi göze alınırsa savunma potansiyeli oldukça yüksek. Çin ve Suudi Arabistan arasındaki askeri işbirliğinin gelişimi de karşılıklı yarar ve ‘kazan-kazan’ etkisi verebilir. Ayrıca Çin ve Suudi Arabistan’ın askeri alandaki işbirliği terörle mücadele iş birliğini de kapsıyor.

Suudi Arabistan, Ortadoğu’daki terörle mücadelenin ön safında bulunuyor ve bu alanda zengin deneyime sahip. İstihbarat değişimi, ulusal savunma ve güvenlik, terörle mücadele, iki ülke arasındaki iş birliğinin önemli alanları. Suudi Arabistan, ABD’yle yakın ilişkilere sahip, özellikle askeri ve güvenlik alanında. Oysa Çin’le daha çok ticari ilişkiler gelişmiş, ekonomik iş birliği nispeten yoğun, ama askeri alanda ve güvenlik konularında oldukça hassas. Şimdi Suudi Arabistan’ın diğer ülkelerle ilişkileri de çeşitlendirilmeli. Petrol fiyatlarındaki düşüş Suudi ekonomisine büyük darbe indirdi, bu bağlamda Riyad, Pekin’le askeri ve terörle mücadele işbirliğini geliştirerek ekonomik yarar sağlamayı umuyor.”

(Sputnik Türkiye)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.