Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Türkiye, ‘Rus pilotların uçuş simülatörlerinde eğitim almasını reddetti’ iddiası!

Ukrayna savaşı nedeniyle  Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlar, Rus operatörler arasında hava mürettebatı eğitimi ve lisanslama süreçlerini de önemli ölçüde etkiledi. Şimdi, Türkiye’deki EASA onaylı pilot eğitim merkezlerinin, Rus pilotların uçuş simülatörlerinde eğitim almasını reddettiği bildiriliyor.  

Türk Hava Yolları Uçuş Merkezi de dahil olmak üzere EASA onaylı tüm pilot eğitim kuruluşları Avrupa Komisyonu (EC) düzenlemelerine uyması gerekiyor. EASA’ya göre, her ikisi de Ağustos 2022’nin sonlarında yürürlüğe giren iki Avrupa Komisyonu yönetmeliğinde yapılan son değişikliğin ardından, şu anda “Rusya’da herhangi bir gerçek veya tüzel kişi, kurum veya kuruluşa” veya “Rusya’da kullanım için” herhangi bir hizmet sağlanması yasak. Ancak, “Daha sonra Rus olmayan bir uçağı işletmek amacıyla yapılırsa, yani öğrenci veya adayın, örneğin bir AB havayolunda çalışması durumunda izin verilebilir” 

EASA’nın açıklamasında, “Eğer amaç Rusya veya Rus kontrollü/kayıtlı uçaklarda uçmaksa, bu eğitim yasaklı uçak veya operatörlerin kullanımına destek olur ve bu nedenle yasaklanır. Özel pilotlar için (muhtemelen kendileri uçacak olan ve Rus vatandaşı olan) bu tür eğitimlere izin verilmemektedir. Ayrıca, eğitim Rusya’da gerçekleşemez.” vurgusu yapıldı.  

Rus pilotlar artık Türk Hava Yolları (THY) Eğitim Merkezi’nde uçuş simülasyonu simülatörleri (FSTD) konusunda eğitim alamayacak. Aviatorshina Telegram kanalına göre uçuş merkezi, bu yönde bir bildirim gönderdi. Rus şirketlerinden birinin pilotu, The Insider’a gönderilen mektubun gerçekliğini doğruladı.

Tüm FSTD simülatörlerini sertifikalandıran Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın (EASA) yaptırımları sıkılaştırması nedeniyle Türk Hava Yolları eğitim merkezinin Rusya’dan şirketlerle çalışmayı bırakmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

 

The Insider’ın röportaj yaptığı ve isminin gizli kalmasını isteyen havacılık uzmanına göre, Rusya Federasyonu’ndaki havayollarıyla işbirliği yapan kişi ve kuruluşlar ikincil yaptırımlara maruz kalma riskiyle karşı karşıya. Türkiye’deki havacılık eğitim merkezinin Rus pilotlarını eğitmeye devam etmesi halinde EASA sertifikasını iptal edebilir. Uzmanlar, Türk Hava Yolları’nı kaçınılmaz olarak diğer eğitim merkezlerinin izleyeceğini söylüyor.

Alıntı görsel / THE INSIDER

Adını açıklamayan bir uzman, “Türk Hava Yolları eğitim merkezinin Rus havayollarının pilotlarını eğitmeyi reddeden tek kuruluş olmama ihtimali var. Orta Doğu’da havayolları için eğitim merkezleri olduğu açık – bu ülkeler henüz yaptırımlara katılmadı, bu nedenle pilotlarımız bazı Emirates merkezlerinde eğitim alabilecekler. Ancak bu daha fazla ve büyük olasılıkla, Emirates indirim yapmazsa daha pahalı.”  dedi.

Muhataplara göre, Türk ortakların işbirliği yapmayı reddetmesi, Rusya Federasyonu’ndaki pilotların eğitim ve niteliklerinin korunması sistemine ciddi bir darbe. Ruslar, Avrupa’nın kapanmasından sonra mevcut olmayan simülatörler üzerinde Türkiye’de eğitildi. Düzenli uçuş pratiğinde bile, pilotlar için simülatör eğitimi zorunlu olmaya devam ediyor. Rusya Federasyonu’ndaki Airbus A320 ve Boeing B737 ailelerinin en yaygın uzun mesafeli uçak türleri için simülatörler var. Diğer tipler için durum daha karmaşık. Aynı uzman, “Örneğin Boeing B777 gibi uzun mesafeli bir tip için Rusya’da simülatör yok” diyor ve şunları ekliyor;

“Ve eğitim olmadan, uçuşa elverişli B777 uçaklarıyla bile, onları güvenli bir şekilde uçurmak mümkün olmayacak. Pilotlar, Rusya Federasyonu havacılık kurallarına uygun olarak niteliklerini kaybedecek ve bu uçaklarda uçma iznine sahip olmayacaklar. Bu aynı zamanda, yakında kalifiye pilotlardan yoksun bırakılabilecek diğer yabancı uçak türleri için de geçerlidir. Örneğin, yalnızca Aeroflot’ta bulunan en yeni Airbus A350 uçağı için Rusya’da tek bir simülatör yok.”

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR