Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Uber Havalimanına Girdi Ortalık Karıştı

UberX servisinin Melbourne Havalimanı’nda çalışmasına izin çıktı.

Geçen hafta Ticari Yolcu Araç Endüstrisi Yasa Tasarısı’nın Parlamento’dan geçmesiyle Melbourne Havalimanı’nın 2 bekleme bölgesinden Uber araçları yolcu alabilecek.

Uygulamaya taksicilerin tepkisi ise büyük oldu. 100’den fazla taksici, önceki gece havalimanına giden yolları 1 saat kadar bir süre için kapattı, yolcular havalimanında mahsur kaldı, kimileri ise havalimanına ulaşmakta zorlandı. Yol kapatma eylemi gece 11.00 civarında sona erdi.

Victoria Taksi Birliği, taksicileri eylemler yüzünden yolcuları rakibe kaptırma riski taşıdığı konusunda uyardı. Herkes ise aynı fikirde değil. Diğer bir taksi birliği, sürücülerin sesini duyurma hakkı olduğunu söyledi, “Masadan yiyeceği alıp da hiçbir şey olmayacağını düşünemezsiniz” diyerek tepki gösterdi.

Kamu Ulaştırma Bakanı Jacinta Allen, Uber’le ilgili yeni kuralların taksicilerin Uber ile eşit şartlarda rekabet etmesine imkân tanıdığını savundu.

Yeni kurallara göre, Uber ile seyahat edeceklere gelecek yıl ortasından itibaren yolculuk başına 1 dolar vergi getirilecek. Bu sayede lisans ücretleri ve taksi işletmecilerinin zararları karşılanacak.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR