Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mohammad Shahriari İngilizce olarak “Havacılık Emniyeti” konulu konferans verdi.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Abdullah Uzun Konferans Salonunda gerçekleşen programa Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekan Prof. Dr. Ahmet Akdemir, Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Havacılık emniyetinin büyük önem taşıdığını söyleyen Shahriari, insanlar için bu alanda pek çok problem ve pek çok kazanın olduğunu belirtti. “Problemlerin büyük bölümünü oluşturan insanlar. Problemleri çözecek olanlar da insanlar.” diyen Shahriari uçak teknolojilerinin ciddi gelişme kat ettiğini, uçak sayısının ve seyahat için uçağı kullanan yolcu sayısının arttığını söyledi.

Uçak Kazalarının Yüzde 58’i Pilotlardan Kaynaklanıyor

Ölümlü kaza oranlarının 1950’den 2014’e kadar önemli ölçüde düştüğünü anlatan Shahriari, uçak kazalarında hangi faktörün ne kadar etkili olduğu hakkında da bilgi verdi. Shahriari, 1960’tan günümüze kadar olan sürece bakıldığında kazaların yüzde 58’inin pilotlardan, yüzde 17’sinin mekanikten, yüzde 6’sının hava şartlarından, yüzde 9’unun sabotajdan, yüzde 10’unun ise diğer sebeplerden kaynaklandığını aktardı. Shahriari, kazaların %57.2’sinin uçakların inişi ve kalkışı sırasında meydana geldiğini belirtti. Shahriari, geçmişten günümüze kazaların rakamlara vurulduğunda pilot hataları oranında çok da değişme olmadığını söyledi.

Pilotların ruhsal ve bedensel sağlığının da önemine dikkat çeken Shahriari önce tedbir almak gerektiğini vurguladı. Program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.