Isolated Airplane _ passanger commercial


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’ye turist getiren uçaklara verdiği yakıt desteğini 2017 için yeniden düzenledi. Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen desteklere ilişkin bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, ”Bakanlar Kurulunun dünkü toplantısında, ülkemize yönelik turizm amaçlı seyahatlerde, turizm sektörünün uluslararası rekabet gücünün korunmasını teminen, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli A grubu seyahat acentaları tarafından ülkemize turist taşıyan turistik uçak seferlerine yönelik olarak sağlanacak destekleri ele aldık.” dedi.

Avcı, şunları söyledi:

”Yeni kararlarla, yakıt desteğinin kapsamını ve niteliğini genişlettik.

Buna göre ülkemize;

• Antalya Gazipaşa-Alanya

• Antalya

• Muğla Dalaman

• Muğla Milas-Bodrum

• İzmir Adnan Menderes

• Kütahya Zafer

• Trabzon

• Denizli Çardak

• Isparta Süleyman Demirel

• Eskişehir Hasan Polatkan

havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter) uçak seferleriyle 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında turist getiren A grubu seyahat acentalarına, turistik uçak seferi başına 6000 dolar destek sağlayacağız.

Eğer acenta 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip tarifesiz (charter) uçakla,  en az 150 yolcu getirirse bu rakamın yüzde 30 daha fazlası, yani 7800 dolar vereceğiz.

Böylece, geçen yıl belli süreler icin verdiğimiz bu desteği bütün yıla yaymış olduk.

Geçen yıl 6 havalimanı olan sayıyı; Trabzon, Denizli, Isparta ve Eskişehir’i ekleyerek 10’a çıkardık.

Ayrıca geçen yıl bazı havalimanlarına tarifeli bazılarına tarifesiz inen uçaklara verilen destek ayrımını ortadan kaldırırdık ve desteği tarifeli veya tarifesiz bütün turist getiren uçaklar için geçerli hale getirdik.”

öte yandan, AKP Grup Toplantısında  dün konuşan Başbakan Binali Yıldırım, uçak yakıt desteklerinin 2017 yılında da devam etmesi için Bakanlar Kurulu Kararı aldıklarını açıklayarak şunları kaydetmişti.

“2016’da yaşanılan olaylardan dolayı turizmde işler iyi gitmedi. Bir yandan Rusya ile ilişkilerimizin bozulması bir yandan darbe girişimi istediğimiz sonucu vermedi. 2017’de telafi için Türkiye’ye turist getirenler için seyahat acentalarına yakıt desteğini görüştük. Belirli merkezlerimize Antalya, Muğla, Denizli, Isparta, Trabzon havalimanlarına 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında misafir getiren A grubu seyahat acentalarına uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Uçak 200 yolcu üzerindeyse bu uçak da en az 150 yolcuyla geliyorsa destek yüzde 30 artacak.”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.