Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), bir uçakta koronavirüs kapma riskinin son derece düşük olduğu bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı. IATA’ya göre, Ocak-Temmuz 2020 arasında, havayollarının bu süre zarfında 1,2 milyar yolcu taşımasına rağmen, uçakta 44 resmi enfeksiyon vakası vardı. Yani uçarken hastalanma şansı 27 milyonda 1.

Modern uçakların kabinlerinin klima ve filtreleme sisteminin özellikleri, virüs bulaşma riskini en aza indirmeye olanak tanıyor. Bu sonuç, aynı sonuçlara ulaşan birkaç yabancı ekipman üreticisi tarafından aynı anda bağımsız olarak yürütülen aylarca süren testler sırasında doğrulandı. Bu projenin bir parçası olarak Airbus, uçak kabininde hava çalışması için şirketin bilimsel laboratuvarından alınan verilere dayanarak, A320 uçağının kabinindeki hava hareketi sürecini yoğun bir oturma yeri ile doğru bir şekilde yeniden oluşturan özel olarak tasarlanmış 3 boyutlu bilgisayar modelleri hem uçuşta hem de yerdeki bir test uçağında denedi.

Testler sırasında, uçaktaki çeşitli durumlar simüle edildi ve yolcuların nefes alma, konuşma, öksürme ve hapşırma sırasında kabin havasındaki partiküllerin hareketi değerlendirildi. Deneyin ana koşullarından biri, tüm yolcular tarafından zorunlu olarak maske takılmasıydı. Toplamda Airbus uzmanları, hava hızı, hareket yönü, sıcaklık ve diğer göstergeler dahil olmak üzere uçak kabinine ilişkin yaklaşık 50 milyon veriyi modelledi ve analiz etti.

Çalışmanın sonuçları, uçakta zararlı partiküllerin bulaşma riskinin, diğer halka açık yerlere göre birkaç kat daha düşük olduğunu gösterdi. Deneyin bir diğer önemli sonucu, yolcular arasındaki sosyal mesafenin ekonomi sınıfının yoğun bir şekilde oturması durumunda bile kaldığının bilimsel olarak doğrulanmasıydı. Yani uçak kabinindeki havanın her 2-3 dakikada bir tamamen yenilenmesi nedeniyle, tüm partiküllerin% 99,9’una varan oranda yok eden yüksek etkili HEPA filtrelerin kullanılması, havanın tek sıra halinde yukarıdan aşağıya dağılımı ve ön koltukların arkaları kabin havasındaki partiküllerin yayılmasını önleyen görünmez bariyerler olarak adlandırılıyor. Pratikte bu, uçakta aynı sıradaki üç koltuğun tamamı dolu olduğunda ve yolcular arasındaki fiziksel mesafenin yaklaşık 30 cm olduğu anlamına gelirken, normal koşullar altında 1,8 metrelik sosyal mesafe ile aynı güvenlik seviyesini sağlıyor. Böylelikle uçaktaki özel koşullar, yolcuların dar oturma koşullarında bile güvenli bir sosyal mesafeyi korumalarına olanak tanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.