Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkUçuş iptalleri durumunda yolcu hakları neler?

Uçuş iptalleri durumunda yolcu hakları neler?

Avrupa’da son dönemde havayolu şirketlerinde yaşanan personel sıkıntısı ve grevler nedeniyle çok sayıda uçuş iptal edildi.

Avrupa Birliği kurallarına göre, bu durumda havayolu şirketi size geri ödeme yapmak zorunda  ya da başka bir şirket üzerinden olsa bile yeniden rezervasyonunuzu yapmak zorunda. Ayrıca ekstra tazminat ve konaklama masraflarını alma hakkınız da var.

Uçuş iptalleri durumunda haklarınız neler?

Grev ya da fırtına gibi olağanüstü durumlarda yolcunun tazminat hakkının olmadığının altını çizen Avrupa Tüketici Örgütü’nün (BEUC) hukuk görevlisi Steven Berger, “Diğer durumlarda tazminat hakkınız vardır. Bu tazminatın miktarı uçuşlarınızın mesafesine göre değişir. Bu, 250 Euro ile 600 Euro arasında değişebilir.” dedi.

BEUC’a göre, havayolları genellikle kuralları netleştirmeyerek müşterileri bilgilendirmiyor ve işler ters giderse otomatik tazminat dahil etmek için de daha fazla düzenleme istiyor.

Yönetmelikte yolcuya geri ödeme süresinin 7 gün olduğunu hatırlatan Berger, “Farklı haksız uygulamaların tekrarlanmaması veya tüketicilerin geri ödeme için bir ay beklemek zorunda kalmaması için havayolları üzerinde caydırıcılık olmalı.” diye konuştu.

Berger ayrıca geri ödemenin kupon değil nakit olarak karşılanması gerektiğine dikkat çekiyor.

Belçikalı Daniel Rothier, son zamanlarda yaşanan iptal dalgasının mağdurlarından biri. Bu ayın başlarında Verona’ya yapacağı yolculuk, uçuşunun “hiçbir açıklama yapılmadan iptal edilmesiyle” kabusa dönüştü.

Euronews’e konuşan Rottier, “7 Haziran’da e-posta yoluyla 8 Haziran’daki uçuşun iptal edildiğini öğrendik. Önerilen tek çözüm, iki gün sonra, 10 Haziran’da kalkan uçakta yer almaya çalışmaktı.”

Rottier, böyle bir durumda bile havayolu şirketine ulaşamadıklarını söylüyor: “Airbnb ev sahibimize daha uzun süre kalabilir miyiz diye sorduk. Biraz sıkıntıdan sonra aynı fiyata olmasa da daha uzun kalmayı başardık. Ryanair uçuşuydu. Bize herhangi bir açıklama yapmadılar. Kendileriyle iletişime geçmeye çalıştık. posta, telefon, ama cevap yoktu.”

Şimdi Rottier, ekstra masraflar için tazminat talep ediyor. Ancak Ryanair bu iddiaya itiraz ediyor.

Şirket, Euronews’e yaptığı açıklamada, “Ryanair’in tazminat talep sistemlerinin haksız ve karmaşık olduğuna dair tüm iddialar tamamen yanlış. Aksaklıkla karşılaşan tüm yolcular, tüm seçenekleri ve hakları hakkında e-posta/SMS yoluyla bilgilendirilir ve tüm bilgiler Ryanair.com’da mevcut.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada ayrıca “Ryanair, Covid sonrası seyahat için yeterince plan yapamayan diğer birçok havayolunun aksine, personel sıkıntısı nedeniyle herhangi bir aksama olmadan bu yaz tam uçuş programlarını yürütüyor. Hava Trafik Kontrolörü (ATC) ) grevler ve havalimanı personel sıkıntısı, yaz sezonu boyunca ufak tefek aksaklıklara neden olabilir.” denildi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...

Libyalı havayolu şirketi, aradan geçen 17 yıl ve aradaki iç savaşın ardından Airbus’tan yeniden uçak siparişi verdi

Geçen hafta, Libya'nın en büyük özel havayolu Berniq Air , Airbus ile altı adet A320neo ve A321neo...

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Hakkari Yüksekova...

Singapur Havayolları uçağında yaşanan şiddetli türbülans can aldı

Singapur Havayolları uçağındaki yolcular yaşanan şiddetli türbülansı sırasında  kabinin her tarafına insan ve nesnelerin...

Ankara Esenboğa Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Esenboğa...

TAV Technologies Güney Amerika pazarında büyüyor

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden TAV Technologies, Şili Santiago ve Panama’da beş havalimanında hizmet...

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) 91’inci yaşını kutluyor

1933 yılından günümüze farklı isim ve statülerde görevine devam eden Devlet Hava Meydanları İşletmesi...