Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkUkrayna, İran hava sahasında tüm uçaklarına uçuş yasağı getirdi

Ukrayna, İran hava sahasında tüm uçaklarına uçuş yasağı getirdi

Ukrayna Hava Yolları, Kiev ve Tahran arasındaki planlı uçuşların askıya alındığını açıkladı. Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi, İran hava sahasında tüm Ukrayna uçaklarına uçuş yasağı getirdi.

Tahran Havalimanı’ndan 06.10’da havalanan uçak, 10 dakika sonra radarla bağlantısının kesilmesinin ardından 06.20’de düşmüştü.

İranlı yetkililer pilotların acil durum çağrısı vermediği ve uçağın düşmesine motor yangının sebep olabileceğini kaydetti.

Kızılötesi sinyaller alınmış

Batılı kaynaklar, uçağın kazara bir füze tarafından vurulduğuna inanıyor. Birleşik Krallık Hükümet kaynakları Guardian gazetesine, ABD’den uçağın gerçekten vurulduğunu gösteren bilgilerin tespit edildiğini aktardı. Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri temsilcileri ulusal basına, kazadan kısa bir süre önce bir füze bataryasından gelen sinyallerin alındığını kaydetti.

Kızılötesi görüntülerde de iki roketin fırlatılma anı belirlendi. Kaynaklar Wall Street Journal’a füze saldırısı hakkında, “yüksek derecede” kesin bilgiye sahip olduklarını iddia etti.

Tahran yakınlarında düşen Ukrayna Hava Yolları’na ait uçakta, 71 İran, 73 Kanada, 2 Ukrayna, 4 Almanya, 3 Birleşik Krallık, 8 İsveç ve 6 Afganistan vatandaşı olduğu belirlendi. Uçak mürettebatı 2 pilot ve 4 kabin görevlisi ise Ukrayna vatandaşı.

Boeing 737-800 NG tipi uçak 2016 yılında üretilerek doğrudan Ukrayna  Hava Yolları’na teslim edildi. Uçağın son planlı bakımının 06 Ocak’ta yapıldığı açıklandı.

*

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, İran’da meydana gelen uçak kazası sonucu hayatlarını kaybedenlerin akraba ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Facebook üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Ortadoğu’dan korkunç haber. Bu sabah Humeyni Havalimanından (Tahran) kalktıktan kısa bir süre sonra Ukrayna Uluslararası Havayolları uçağı düştü. Ön belirlemelere göre tüm yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti…Yolcu ve mürettebatın aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Zelenskiy, Ukrayna Başsavcısı Ruslan Ryaboşapkaya İran’daki uçak kazası ile ilgili soruşturma başlatma talimatı verdiğini belirterek; Ukrayna’daki tüm sivil filonun uçuşa elverişliliğinin kontrol edileceğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in uçak kazası nedeniyle Umman ziyaretini yarıda keserek Kıyiv’e döndüğü belirtildi.

www.bagimsizhavacilar.com

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...