Ukrayna Hava Yolları, Kiev ve Tahran arasındaki planlı uçuşların askıya alındığını açıkladı. Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi, İran hava sahasında tüm Ukrayna uçaklarına uçuş yasağı getirdi.

Tahran Havalimanı’ndan 06.10’da havalanan uçak, 10 dakika sonra radarla bağlantısının kesilmesinin ardından 06.20’de düşmüştü.

İranlı yetkililer pilotların acil durum çağrısı vermediği ve uçağın düşmesine motor yangının sebep olabileceğini kaydetti.

Kızılötesi sinyaller alınmış

Batılı kaynaklar, uçağın kazara bir füze tarafından vurulduğuna inanıyor. Birleşik Krallık Hükümet kaynakları Guardian gazetesine, ABD’den uçağın gerçekten vurulduğunu gösteren bilgilerin tespit edildiğini aktardı. Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri temsilcileri ulusal basına, kazadan kısa bir süre önce bir füze bataryasından gelen sinyallerin alındığını kaydetti.

Kızılötesi görüntülerde de iki roketin fırlatılma anı belirlendi. Kaynaklar Wall Street Journal’a füze saldırısı hakkında, “yüksek derecede” kesin bilgiye sahip olduklarını iddia etti.

Tahran yakınlarında düşen Ukrayna Hava Yolları’na ait uçakta, 71 İran, 73 Kanada, 2 Ukrayna, 4 Almanya, 3 Birleşik Krallık, 8 İsveç ve 6 Afganistan vatandaşı olduğu belirlendi. Uçak mürettebatı 2 pilot ve 4 kabin görevlisi ise Ukrayna vatandaşı.

Boeing 737-800 NG tipi uçak 2016 yılında üretilerek doğrudan Ukrayna  Hava Yolları’na teslim edildi. Uçağın son planlı bakımının 06 Ocak’ta yapıldığı açıklandı.

*

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, İran’da meydana gelen uçak kazası sonucu hayatlarını kaybedenlerin akraba ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Facebook üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Ortadoğu’dan korkunç haber. Bu sabah Humeyni Havalimanından (Tahran) kalktıktan kısa bir süre sonra Ukrayna Uluslararası Havayolları uçağı düştü. Ön belirlemelere göre tüm yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti…Yolcu ve mürettebatın aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Zelenskiy, Ukrayna Başsavcısı Ruslan Ryaboşapkaya İran’daki uçak kazası ile ilgili soruşturma başlatma talimatı verdiğini belirterek; Ukrayna’daki tüm sivil filonun uçuşa elverişliliğinin kontrol edileceğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in uçak kazası nedeniyle Umman ziyaretini yarıda keserek Kıyiv’e döndüğü belirtildi.

www.bagimsizhavacilar.com

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.