Ukrayna, Rusya Federasyonu’nun Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’ni ihlal etmesiyle ilgili Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Konseyi’ne (ICAO) başvuru hazırlıyor.
23 Mayıs tarihinde konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vladimir Kistion , “Bugün yapılan görüşmede ICAO yönetimini, Rusya’nın ICAO tarafından öngörülen standartları ve tavsiye edilen pratiği ihlal etmesiyle ve Simferopol ilçesi uluslararası hava sahasına ilişkin havacılık bilgilerinin yayınlanmasının kaldırılması ilgili ekili önlemler almaya çağırdım. Kırım – Ukrayna’dır, ve biz yarımada üzerindeki hava trafiğin normalleşmesi konusunda Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü desteğini bekliyoruz” diye vurguladı.
2014 yılında, Rusya’nın Simferopol (Akmescit) bölgesindeki hava trafik kontrol iddiaları cevaplayan ICAO, söz konusu bölgedeki hava kontrol hakkının eskiden de olduğu gibi sadece Ukrayna’ya ait olduğunu kaydetmişti.

2016 yılının başında Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) Rusya tarafından Kırım’ın işgalinden dolayı ortaya çıkan risklerin azaldığını ve bu nedenle Avrupa havayolu şirketlerinin yarımada üzerinde belirlenen iki rotada uçuş gerçekleştirebileceğini açıklamıştı.
EASA söz konusu geçen uçuşların Ukrayna yetkilileri tarafından koordine ve kontrol edileceğini belirtmişti.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.