Pegasus CEO’su Mehmet Nane, yolcu sayılarında geçen yılki kaybın bu yıl telafi edileceğini belirterek, “Geçen yıl 450 milyon dolara 9 uçak aldık. Bu yıl 300 milyon dolara 6 uçak daha alıyoruz. Türkiye’nin geleceği, önü her zaman açık diye düşünüyoruz. Yatırımı sırf ‘şan olsun’ diye yapmıyoruz” dedi.

PEGASUS Hava Yolları CEO’su Mehmet Nane, orta, uzun vadede akıllı yatırımların önemine dikkati çekerek, “Geçen sene biz 9 uçak aldık, sadece buna 450 milyon dolar yatırım yaptık. Bu sene 6 uçak daha alıyoruz, 300 milyon dolar daha yatırım yapıyoruz” dedi. Nane, Türkiye’nin uzun yıllardır önemli büyüme oranlarını yakaladığını hatırlatarak, “O yüzden bu kısa vadeli dalgalanmalara kanmamak lazım. Biz ülkemizin demografisine, insanının bilgi birikimine, azmine ve girişimcilik ruhuna güvendiğimiz için, orta, uzun vadede Türkiye’nin geleceği, önü her zaman açık diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Nane, ülke ekonomilerinde zikzaklar olduğu gibi sektörlerde de zikzakların yaşanabileceğini ancak sektörün geleceğine yapılan yatırımların arkasında durmak gerektiğini vurgulayarak, “Ama bu yatırımın mantıklı bir fizibiliteyle olması gerekiyor. Yatırımı sırf ‘şan olsun’ diye ya da ‘Ben de yapayım’ mantığıyla yapıyorsanız, o zaman kimsenin de kusura bakma hakkı yok” diye konuştu.

Yatırımların mantıklı, pazar çalışmalarının da destekleyici olmasının önemini vurgulayan Nane, şöyle devam etti: “Orta, uzun vadede akıllı yatırım, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede her zaman kazanacaktır. Biz Pegasus olarak buna hep inandık, inanmaya da devam ediyoruz, ülkemize ve dinamizmimize. Geçen sene biz 9 uçak aldık, sadece buna 450 milyon dolar yatırım yaptık. Bu sene 6 uçak daha alıyoruz, 300 milyon dolar daha yatırım yapıyoruz. Biz ülkemize, sektörümüze ve ülkemizin geleceğine inanıyoruz.”

Mehmet Nane, Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) verilerine göre, 2016’da 2015 yılına kıyasla yolcu sayısında bir miktar azalma olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“Geçen sene, bir önce yıla göre Türk hava meydanlarını kullanan yolcu sayısında yüzde 4 düşüş oldu, 174 milyon yolcu kullandı. Yurtdışından Türkiye’ye gelen misafirlerde yüzde 15.5’lik bir azalma oldu. Turist sayısı olarak bakarsak da yine bu paralelde bir azalma oldu. Bu sene çok daha iyi olacağına ben inanıyorum. Benim inancım, geçen seneki kaybı telafi edeceğiz gibi görünüyor.”

ATATÜRK DE SABİHA GÖKÇEN DE DOLU

MEHMET Nane, “Türkiye’de uçuş gelişmiştir ve Türkiye’de uçma hızı altyapıdan daha hızlı gelişmiştir. Her ne kadar hükümetimiz son 12 yılda Türkiye’deki havalimanı sayısını 2 kat artırsa da 55 ilimizde havalimanı olsa da talep çok daha hızlı gelişti. Atatürk Havalimanı dolu, Sabiha Gökçen Havalimanı tamamen dolu. Kıpırdayacak yer yok, 3. Havalimanı’nı, dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.