NASA Astronotu Jeanette Epps, uluslararası uzay istasyonunda görev yapacak ilk Afrika kölenli Amerikalı astronot olacak.

2018 yılında uzaya çıkması planlanan Jeanette Epps NASA eğitim programı çerçevesinde uzayda gerçekleştireceği yaşam deneyimi ve görevlere hazırlığını sürdürüyor.

Altı aylık görev kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan Jeanette Epps aynı zamanda havacılık ve uzay mühendisi. Epps, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kaldığı süre boyunca çeşitli performans deneylerinden ve bakım onarım işlerinden sorumlu olacak.

Epps yaptığı açıklamada sıfır yer çekimi ortamında çalışmayı merak ettiğini söyledi. Eğitimler kapsamında bunu deneyimleyen Epps, gerçek üstü bir deneyim yaşadığını söyledi.

Astronot Jeanette Epps, NASA’nın 3500 kişilik astronot aday listesinde son 14’e kalarak 2009 yılında uzay programına seçilmişti.

Jeanette Epps her ne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapacak ilk Afrika kökenli Amerikalı astronot olsa da uzaya çıkan ilk Afrika kökenli Amerikalı değil. 1992 yılında Endevaour uzay mekiği ile uzaya çıkan Mae Jemison ilk Afrika kökenli Amerikalı kadın astronot olarak tarihe geçmişti.

Epps, eğitim programı kapsamında uzay yürüyüşü, robotik, jet uçuşu, jeoloji ve Rusça derslerini tamamlamış durumda.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.