NASA efsanevi Voyager 1 uzay aracını uzaya göndereli tam 40 yıl oldu. Bugün gezegenimizden 21 milyar kilometre uzakta olduğu düşünülen Voyager 1, gelecek 40 bin yıl boyunca hiçbir yıldıza yaklaşmayacağı için, Voyager Altın Plakları’nın başka bir medeniyetin eline geçmesi pek olası gözükmüyor.

Voyager misyonunun asıl hedefi Jüpiter ve Satürn’den veri toplamaktı. Ancak taşıdıkları plütonyum piller sayesinde halen aktif olan uzay araçlarının misyonu 40 yılı geride bıraktı.

2030’a kadar bilgi aktarımı

825 kilo ağırlığındaki Voyager uzay araçları NASA’nın en büyük başarı hikâyelerinden biri. Zira, iki araç da günümüzde hala uzaydan güvenilir bilgiler aktarmaya devam ediyor. Yeryüzünden giderek uzaklaşan bu araçlarla bağlantının 2030’a kadar korunacağı öngörülüyor.

Güneş Sistemi’nin ötesi

Voyager 1, 25 Ağustos 2012’de Güneş Sistemi’ni çevreleyen bölge olan heliosferi geçti. Böylece Voyager 1, uzay boşluğunda en uzağa gidebilmeyi başaran ilk insan yapımı araç olma özelliğini kazandı.

Binlerce Jüpiter fotoğrafı

Fırlatıldıkları tarihten bu yana iki uzay aracı da oldukça büyük keşiflerde bulundu. Voyager 1, 1 Ocak 1979’da Jüpiter’in yukarıda görülen fotoğrafını kaydetti. Araç, toplamda ise gezegenin ve dört uydusunun 17 bin 477 fotoğrafını yolladı. Jüpiter’i çevreleyen halkaların varlığı da ilk kez bu fotoğraflar yoluyla kanıtlandı.

Fotoğrafların gücü

Voyager 1, fotoğrafta görüldüğü gibi Jüpiter’deki hava akımlarını da belgeledi. Jüpiter’in yanından geçtikten sonra araç, saniyede 16 kilometrelik hıza ulaştı.

Her şey kontrol altında

Araçlar, 1980 yılında çekilen bu fotoğrafta görüldüğü gibi ABD’deki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün gözlem ve kontrolü altında. Günümüzde kullanılan teknoloji artık çok daha modern. Ancak NASA’nın Voyager uzay araçlarını tasarlayan çoktan emekli olmuş mühendislerinin düzenli olarak görüşüne başvurulması gerekiyor.

“Sabah şerifleriniz hayrolsun”

Uzay araçları uzaylılar tarafından bulunmaları ihtimaline karşı Dünya’dan fotoğraflar ve aralarında Türkçe bir mesajın da olduğu altın kaplama plaklar taşıyor. Türkçe kayıtta uzaylılara, “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun” diye sesleniliyor. Uzaylıların plağı çalabilmesi için bir pikap iğnesi ve resimli talimatlar da düşünülmüş.

“Uzay sanatı”

Voyager misyonu, onlarca yıldır yalnızca uzay meraklılarına değil, sanatçılara da ilham kaynağı oldu. Voyager 1’i Satürn’ün yanından geçerken gösteren bu resim anonim bir Amerikalı sanatçıya ait. Eser 1977’de Voyager henüz yola çıkmadan önce yapılmış.

55 DİLDE MESAJ  VAR

55 dildeki mesajların çoğu selam, barış ve iyi dilekleri içerirken, bazı mesajlarda uzaylılar dünyaya davet ediliyor, bazılarındaysa yemek yiyip yemedikleri soruluyor.

İşte uzaylılara gönderilen çeşitli dillerdeki mesajlardan bir kısmı:
Türkçe “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayır olsun”, İbranice ve Hititçe “Selam”, Fransızca ve Rumence “Herkese selam”, Arapça “Yıldızlardaki dostlara selam, inşallah bizi birleştirir zaman”, Çince “Umarız afiyettesinizdir. Hep sizi düşünüyoruz. Zamanınız olursa lütfen bizi ziyarete gelin”, Yunanca “Her kimseniz size selamlar. Dostlara dostlukla geldik”, Tayca “Bu dünyadaki bizler, size iyi dileklerimizi gönderiyoruz”, Amoy dilinde “Uzaylı dostlar, nasılsınız, yemek yediniz mi? Zamanınız olursa bizi ziyarete gelin.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.