Çin’in uçak gemisi filosu oluşturma planları yakıt kapasitesi sorunu ile karşı karşıya, filonun ikinci uçak gemisi “Type 001A” ikmal yapmadan ancak altı gün seyir gerçekleştirebiliyor. Çin sorunu bir nebze hafifletmek için Fiery Cross Reef adasına kurduğu deniz üssünün hizmete girmesini bekliyor.

Asia Times isimli Hong Kong merkezli haber sitesinde yer alan habere göre seyir testlerinin sonuna yaklaşan ve “Type 001A” olarak bilinen Çin’in ikinci uçak gemisi ikmal sorunu ile karşı karşıya. Geminin ihtiyaçları ve kapasitesi açık deniz seyir süresini altı gün ile sınırlandırıyor.

Çin’in Ukrayna’dan satın alarak Liaoning adı ile hizmete soktuğu Sovyetler dönemi üretimi Varyag uçak gemisinden sonra Çin donanmasının ikinci uçak gemisi “Type 001A” Çin üretiminin olmasının yanı sıra özgünleştirilen özellikleri ile Çin uçak gemisi kapasitesine artılar katması hedefleniyor. Ancak Liaoning ile aynı motor ve tahrik sistemlerine sahip gemi 13 bin ton yakıt kapasitesine sahip. Kendisini desteklemesi planlanan altı ile sekiz gemilik görev gücüne de ikmal sağlaması hedeflenen gemi bu koşullar altında açık deniz seyir süresini bir haftanın altında tutmak zorunda kalıyor.

“Type 001A” seyir koşullarında günde 1,100 ton yakıt tüketiyor, muharebe koşullarında ise bu miktar günlük 400 ton seviyesine düşüyor. Sadece kendisi için değil hem destek gemileri hem de taşıdığı J-15 savaş uçakları için de yakıt ve ikmal kaynağı olan geminin kapasitesi açık deniz görevlerini sınırlandırıyor. “Type 001A”un görev süresince 23 bin ton ağırlığındaki Type 903 ikmal gemisi ile desteklenmesi temel bir ihtiyaç olarak görülüyor. Uçak gemisinin Aden Körfezinde deniz korsanları ile mücadelede görev alması planında sadece bölgeye ulaşması için en az iki kez ikmal yapması ön görülüyor.

Çin henüz emekleme döneminde olduğu uçak gemisi işletmesi konusunda en büyük rakibi konumundaki ABD’yi hızlı şekilde yakalamak istiyor. Nükleer güçle tahriklenen uçak gemisi planları da bulunan Çin’in Type 001A’dan edindiği deneyimle uçak gemisi planlarını geliştirmesi bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.