Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkYerli ve Yabancı Uçakta Silahlı Görevli Bulunacak

Yerli ve Yabancı Uçakta Silahlı Görevli Bulunacak

Türkiye’de sivil havacılık güvenliğinin görünmeyen ve de çok bilinmeyen otoritesinin, Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı (MSHGP) adıyla bilinen kurul olduğunu ve güvenlik konusunda karar alma yetkisine sahip olduğunu geçen haftaki yazımda belirtmiştim.

Tam da bu sırada yayınlanan bir Torba Yasa’da gördük ki, MSHGP yeni bir kimlik ve kişiliğe büründürülecekmiş.

Tüm sivil havacılık faaliyetleri, havacılıkla ilgili bütün tesislerin korunması ve bu işin uluslararası mevzuata da (ICAO-ECAC) uygun hale getirilmesi, uygulanması ve denetlenmesi konusu, İçişleri Bakanlığı ile koordineli olarak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na (UDHB) verildi.

Güvenlik politikaları için, İçişleri, Gümrük, Ulaştırma Müsteşarları, Emniyet Genel Müdürü, Jandarma Genel Komutanı, Gümrükler ve Gümrük Muhafaza Genel Müdürleri, SHGM ve DHMİ Genel Müdürleri’nden oluşan, Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu resmen oluşturulacak.

Yasada, Türkiye’ye uçuş yapan yabancı tescilli hava araçlarında silahlı güvenlik görevlisi bulundurulmasına izin verilmesine, mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesi saklı kalmak kaydıyla, İçişleri Bakanlığı yetkili olacak. Görevlilerin yetki ve sorumlulukları ise yönetmelikle düzenlenecek.

UDH Bakanı Ahmet Arslan, uçaklarda güvenlik görevlisi bulundurma uygulamasının ABD ve İngiltere gibi dünyanın belli ülkelerinde olduğunu belirterek” Yabancı havayolları ülkemize silahlı güvenlik görevlisiyle getirmek istiyordu. Ancak, mevzuatımız buna izin vermediği için, sıkıntı yaşıyorduk. Türkiye, mevzuatını buna uyumlu hale getiriyor. Silahlı güvenlik görevlisi, gerektiğinde bazı uçaklarda bulunacak. Bu görevli, emniyet mensubu olacak. İçişleri Bakanlığımız da uçaktaki işlemleri ve havacılık prosedürlerini bilenleri hava polisi olarak görevlendirecek” diye konuya açıklık getirdi.

Torba Yasa’nın yabancı uçaklarda ve gerektiğinde yerli uçaklarda bulunmasına izin verdiği güvenlik görevlisi (Air Marshall-Hava Polisi) bana göre Türk tescilli tüm uçaklarda da bulunmalıdır.

Her ne kadar mütekabiliyet kelimesi bu kapıyı açık bıraksa da, ben bu durumun iç hatlarda değil, sıkıntılı ülkelere sefer yapan uçaklarımızı kapsadığı anlamını çıkarıyorum.

Yurt içi ve yurt dışı sefer yapan tüm TC tescilli uçaklarda güvenlik görevlilerinin bulunması gerektiğini, Mayıs 2016’da yazdığım “Uçaklarda Air Marshall şart” başlıklı yazımda dile getirmiştim. Konunun önemine binaen, kısaltarak dikkatinize sunuyorum.

“Ülkemizde insanlarımızın yasalara, yönetmeliklere ve kurallara uymamakta acayip takıntılı olduğunu söylemek hiç te abartı olmaz.

……

Hayatın her alanında bu alışkanlıklarımızın çarpıcı örneklerini her an görmek mümkündür. Hangi rejim ile yönetilirse yönetilsin bizim insanımız tarih boyu bu tür ters hareketleri sergilemiştir. Türkçemizde ‘’Dipçik zoruyla’’ diye bir deyim vardır. Bu deyim bir eylemi veya bir isteğin zorla yerine getirilmesiyle ilgili kullanılır.

Yine bizim insanımızla ilgili olarak ‘’Ya umduğundan, ya da korktuğundan’’ gibi veciz ifadelerle de anlatılan durumlardan bahsedeceğim.

…….

Geçenlerde bir haber okudum. Doğrusu hiç şaşırmadım. Onur Air havayolu şirketinin bir uçağı Trabzon’a gitmek üzere kalkış sırasını beklemektedir. Uçak bir takım haklı sayılabilecek nedenlerden ötürü kalkış yapamayınca yolcular sinirlenir ve doğal olarak tepki gösterirler. Buraya kadar her şey normal. Bundan sonrası tam bir film. Bir yolcu diğerlerinden farklı olarak kabin görevlisi ile tartışmaya başlar ve sinirlenerek stewart denen delikanlıya bir tokat atar. Kaptan, uçağa polis çağırır, sinirli ve saldırgan adamı almak ister. Bizim halkımız sözde mazlumun yanındadır ya, direnirler ve suçluyu polise vermezler. Ve uçak bu durumda daha fazla beklemeden kalkar ve gider. Şimdi böyle bir tartışmanın veya kavganın gökyüzünde meydana geldiğini varsayalım. Bunun nelere sebep olabileceğini düşünmek bile insana korku veriyor.

……

Geçmişte de bir ara, uçaklarda adına ‘’air marshal’’ denen silah taşımaya yetkili güvenlik görevlilerinin bulundurulması isteniyordu. Sektörün otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu konuyu kapattı ve bir daha da gündeme gelmedi. Türkiye, dünyanın en jeostratejik bir bölümünde bulunuyor. Ülkemizin son dönemlerde içerden ve dışardan bir çok tehlikeye maruz kaldığını her gün görüyoruz. Uçak kaçırmanın teröristler için ne kadar cazip bir eylem olduğunu söylemeye gerek var mı? Bu nedenle bir yasal düzenlemenin havalimanlarında ve uçaklarda yapılması kaçınılmaz olmuştur. Her ne kadar uçaklarda kabin içinde silah taşınması yasak olmasına rağmen güvenlik zafiyeti yaşanmaz diye bir şey yok. İsrail’de, İran’da ve ABD’nin bazı eyaletlerinde uçaklarda hava polisi görev yapmaktadır. Kötü şeyler yaşanmadan yani testi kırılmadan önlem alınsa iyi olur diye düşünüyorum.”

Alınan bu kararı doğru ve olumlu olarak değerlendiriyorum. İyi ve güvenli uçuşlar Türkiye’m…

(Musa Alioğlu-Gazete Birlik)

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...