Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı charter uçuş yasağını aşmak için havayolu şirketlerinin yasal girişimleri devam ediyor. Bu kapsamda, Rusya’da kurulu iki havayolu şirketinin Türkiye’ye  tarifeli sefer yapabilmek için resmi makamlara başvuruda bulunduğu bildirildi.

Türkiye yasağı tarifeli uçuşları kapsamadığı için THY, Aeroflot, Pegasus gibi şirketlerin Rusya-Türkiye hattındaki uçuşları sorunsuz devam ediyor.

Antalya ve İstanbul’a uçuş başlatmak üzere  devlet sivil havacılık kurumu Rosaviatsia’ya  yeni başvuruda bulunan şirketlerin Nordwind Airlines ve Pegas Fly oldukları bildirildi. Lenta ajansı, Nordwind Airlines’ın Volgograd, Voronej, İrkutsk, Kazan, Krasnoyarsk, Nijni Novgorod, Omsk, Perm, Ufa, Çelyabinsk ve Habarovsk’tan her gün uçuş yapmak istediğini duyurdu. Pegas Fly  ise İrkutsk, Krasnoyarsk, Samara, Perm ve Ufa’dan haftada iki gün uçuş izni istedi. Bu talepler şu an inceleme aşamasında bulunuyor. Nordwind Airlines, Dalaman’a da 28 Nisan’dan itibaren uçuş izni almış ancak ilk seferin 26 Mayısa ertelendiği bildirilmişti.

Charter şirketi olarak bilinen Nordwind Airlines, tur operatörü Pegas Touristik’in uluslararası uçuşlarını yapıyor. Pegas Touristik, Türk şirketi olduğu ve yaptırım kapsamında olduğu gerekçesiyle yılbaşında izinleri iptal edilen şirketler arasında yer almış, ancak daha sonra hukuki süreç sonunda yeniden izinlerine kavuşmuştu. (türkrus.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.