Sabiha Gökçen Havalimanı

2022 yılı birçok bölge için havalimanları ve havayolları için toparlanma yılı oldu. ancak yıl boyunca Avrupa’nın en işlek havalimanları hangileriydi?

Londra- Heathrow Havalimanı, “Arzedilen Koltuk Kilometre (ASK) = Uçuşa arzedilen koltuk sayısı x Ortalama Uçuş Mesafesinin (ASK)”  bakımından Avrupa’nın en işlek havalimanı olarak ortaya çıktı. Bu önlem, yalnızca havalimanından kalkan toplam koltuk sayısını değil, aynı zamanda bu koltukların uçtuğu mesafeyi de içeriyor. Bu aynı zamanda Heathrow’un özellikle uzun mesafeli pazarlar için öneminin altını çiziyor. Paris De Gaulle, ASK’lara göre Avrupa’nın havalimanları arasında ikinci sırada yer aldı, ancak aşağıdaki tabloda görebileceğiniz gibi Heathrow ile aradaki fark büyük.

Türkiye’den üç havalimanı listede yer aldı.

İstanbul’un önemini vurgulamak için Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Türkiye’yi de dahil edilirken ikinci havalimanı Sabiha Gökçen de bu listede yer alıyor. Antalya  Havalimanı da ilk 25 listesinde yer aldı.

Bu arada Heathrow, kapasite sınırlamalarına rağmen on yıllardır ASK’larda tüm Avrupa havalimanlarına liderlik ediyor. Ancak 2022’deki havalimanı, ASK’lar açısından 2019’a göre hala %24 daha küçüktü. Buna karşın, İstanbul Havalimanı (İGA) havalimanı %2 daha yoğundu.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.